Powrót.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska

STATUT Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej


I. Postanowienia ogólne
§ 1.    Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu zwana dalej „Biblioteką" została utworzona na mocy Zarządzenia Nr 64/75 Wojewody Toruńskiego z dnia 30.09.1975 r. i działa na podstawie:



  1. ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539 z późn. zm.),

  2. ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 z późn. zm.),

  3. rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 19 marca 1998 r. w sprawie zasad i trybu zaliczania bibliotek do bibliotek naukowych oraz ustalania ich wykazu (Dz. U. Nr 44, poz. 269 z późn. zm.),

  4. rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 24 listopada 1998 r. w sprawie ustalania wykazu bibliotek, których zbiory tworzą narodowy zasób biblioteczny, określenia organizacji tego zasobu oraz zasad i zakresu jego szczególnej ochrony (Dz. U. Nr 146, poz. 955),

  5. niniejszego statutu.


§ 2.



  1. Biblioteka jest samorządową biblioteką publiczną, dla której organizatorem jest samorząd województwa kujawsko - pomorskiego.

  2. Biblioteka w celach promocyjnych może używać nazwy skróconej „Książnica Kopernikańska w Toruniu".

  3. Biblioteka może używać znaku towarowego słowno-graficznego według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego statutu.


§ 3.    Siedzibą Biblioteki jest miasto Toruń, a terenem jej działania województwo kujawsko - pomorskie.

§ 4.    Biblioteka posiada osobowość prawną i jest wpisana do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora.

II. Cele i zadania Biblioteki
§ 5.     Do podstawowych celów Biblioteki należy:



  1. właściwe przechowywanie i udostępnianie zbiorów, które stanowią dobro i dziedzictwo narodowe,

  2. służenie rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, informacyjnych i edukacyjnych społeczeństwa, jak również organizowanie i zapewnienie powszechnego dostępu do zasobów nauki i kultury polskiej oraz światowej,

  3. włączanie się do działań umożliwiających sprawne funkcjonowanie sieci informacyjno-bibliotecznej województwa kujawsko-pomorskiego,

  4. prowadzenie działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej,

  5. podejmowanie także innych działań dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa w realizacji polityki informacyjno-edukacyjnej.


§ 6.    Do zadań Biblioteki należy:



  1. gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych służących obsłudze potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych, zwłaszcza dotyczących wiedzy o własnym regionie oraz dokumentujących jego dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy,

  2. pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznego, organizowanie obiegu wypożyczeń międzybibliotecznych, opracowywanie i publikowanie bibliografii regionalnych, a także innych materiałów informacyjnych o charakterze regionalnym,

  3. badanie stanu i stopnia zaspokajania potrzeb użytkowników, analizowanie stanu, organizacji i rozmieszczenia bibliotek oraz formułowanie i przedstawianie organizatorom propozycji zmian w tym zakresie,

  4. udzielanie bibliotekom pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej,

  5. sprawowanie nadzoru merytorycznego w zakresie realizacji przez powiatowe 1 gminne biblioteki publiczne zadań określonych w art. 27 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539 ze zm.).


2.     Do zadań Biblioteki należy także:



  1. popularyzacja książek i czytelnictwa wśród wszystkich grup społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem osób chorych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku,

  2. opracowywanie opinii i analiz dotyczących funkcjonowania sieci bibliotek publicznych województwa, szczególnie pod kątem zaspokajania potrzeb czytelniczych, informacyjnych i edukacyjnych różnych grup społecznych,

  3. gromadzenie, opracowywanie i publikowanie materiałów informacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem kolekcji historycznych i materiałów dotyczących regionu,

  4. koordynowanie działań oraz udzielanie pomocy merytorycznej samorządowym bibliotekom publicznym województwa kujawsko-pomorskiego.

  5. organizowanie doskonalenia zawodowego pracowników bibliotek samorządowych województwa,

  6. prowadzenie prac naukowo-badawczych,

  7. pełnienie funkcji informacyjnych i edukacyjnych,

  8. współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami naukowymi oraz organizacjami i stowarzyszeniami w rozwijaniu potrzeb edukacyjnych, czytelniczych kulturalnych, informacyjnych społeczeństwa,

  9. współpraca z bibliotekami i organizacjami w kraju i za granicą w zakresie doskonalenia organizacji i działalności merytorycznej bibliotek publicznych na terenie województwa.


III. Organy Biblioteki i jej organizacja
§ 7.



  1. Biblioteką kieruje dyrektor, który reprezentuje Bibliotekę na zewnątrz i jest za nią odpowiedzialny.

  2. Dyrektora instytucji kultury powołuje organizator na czas określony lub nie określony, po zasięgnięciu opinii właściwych związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych. Odwołanie dyrektora następuje w tym samym trybie po uzyskaniu opinii ministra właściwego do spraw kultury.

  3. Dyrektor Biblioteki powołuje i odwołuje swoich zastępców. W Bibliotece może być utworzone stanowisko jednego lub dwóch zastępców.


§ 8. W Bibliotece zatrudnia się bibliotekarzy dyplomowanych, pracowników służby bibliotecznej, specjalistów oraz pracowników administracyjnych i technicznych.
§9.



  1. Przy Bibliotece działa Rada Naukowa.

  2. Rada Naukowa jest organem doradczym i opiniodawczym w zakresie wypełniania przez Bibliotekę jej powinności wobec społeczeństwa i ochrony jej zbiorów w szczególności realizacji celów określonych w § 5.

  3. Na wniosek dyrektora Biblioteki, członków Rady Naukowej w liczbie do 9 osób powołuje zarząd województwa.

  4. Kadencja Rady Naukowej trwa 5 lat.

  5. Tryb pracy Rady Naukowej określa uchwalony przez nią regulamin.


§ 10.



  1. Biblioteka może prowadzić filie, oddziały biblioteczne lub inne formy działalność bibliotecznej.

  2. Wykaz filii i oddziałów, ich lokalizację oraz zakres działania ustala załącznik do statutu.


§ 11.   W skład struktury organizacyjnej Biblioteki wchodzą następujące piony organizacji wewnętrznej:



  1. pion finansowo-zarządczy,

  2. pion merytoryczny,

  3. pion zarządzania infrastrukturą.

  4. Szczegółową organizację Biblioteki ustala dyrektor Biblioteki w regulaminie organizacyjnym po zasięgnięciu opinii organizatora oraz działających w niej organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.


IV. Gospodarka finansowa Biblioteki
§ 12.



  1. Biblioteka prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz w innych właściwych przepisach.

  2. Biblioteka gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielna gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.

  3. Podstawą gospodarki finansowej Biblioteki jest roczny plan finansowy, zatwierdzony przez dyrektora Biblioteki, sporządzony w oparciu o wysokość dotacji organizatora oraz planowane przychody Biblioteki.

  4. Dyrektor Biblioteki zatwierdza plan finansowy na dany rok w terminie 30 dni od dnia uchwalenia przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwały w sprawie budżetu województwa na dany rok. Plan finansowy sporządzany jest w szczegółowości określonej przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  5. Zatwierdzony przez dyrektora Biblioteki plan finansowy oraz jego zmiany dokonywane w ciągu roku, podlegają w trybie nadzoru zaopiniowaniu przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  6. Roczne sprawozdanie finansowe Biblioteki podlega zatwierdzeniu przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  7. Przychodami Biblioteki są:



  • dotacja z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego,

  • środki otrzymywane od osób prawnych i fizycznych,

  • dotacje celowe,

  • przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych użytkowanych przez Bibliotekę,

  • przychody z innych źródeł.


§ 13.



  1. Biblioteka może prowadzić działalność gospodarczą o charakterze usługowohandlowym na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

  2. Dochód z działalności gospodarczej Biblioteki przeznacza się na działalność statutową.



V. Przepisy końcowe    
§ 14.    Zmian w statucie dokonuje się w trybie określonym dla jego nadania.    

Załącznik do statutu
FILIE MIEJSKIE KSIĄŻNICY KOPERNIKAŃSKIEJ W TORUNIU:



  1. Filia Nr 1 ul. Jęczmienna 23

  2. Filia Nr 2 z oddziałem dla dzieci ul. Kościuszki 47

  3. Filia Nr 3 z oddziałem dla dzieci ul. Mickiewicza 61

  4. Filia Nr 4 z oddziałem dla dzieci ul. Poznańska 52

  5. Filia Nr 5 ul. Lubicka 45 c

  6. Filia Nr 6 z oddziałem dla dzieci ul. Lelewela 3

  7. Filia Nr 7 ul. Okólna 169

  8. Filia Nr 8 ul. Rzepakowa 7/9 (Szkoła Podstawowa nr 9)

  9. Filia dla dzieci Nr 9 ul. Franciszkańska 12

  10. Filia Nr 10 ul. Konstytucji 3 Maja 42 (Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu)

  11. Filia Nr 11 z oddziałem dla dzieci ul. Żwirki i Wigury 39/41

  12. Filia Nr 12 z oddziałem dla dzieci ul. Fałata 35

  13. Filia Nr 13 ul. Św. Józefa 53/59 (Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu)

  14. Filia Nr 14 z oddziałem dla dzieci ul. Łyskowskiego 27/29

  15. Filia Nr 16 z oddziałem dla dzieci ul. Konstytucji 3 Maja 10


http://www.ksiaznica.torun.pl:8888/web/WBP-KK/o_bibliotece/statut






do góry