Sowińska Lucyna

13009794952007lucynasowinska.jpg

Data urodzenia: 1948

Miejsce urodzenia: Chełmno

Dyplom: 1971 - Wydział filologiczny, UMK w Toruniu, filologia polska, Podyplomowe Studium Etnografii, Uniwersytet Łódzki, Podyplomowe Studia Wiedzy o Filmie, Teatrze i Telewizji

Adres WWW: http://www.mdktorun.pl/index.php?id=56&l=pl

Debiut:

1972 - stworzenie Studia P - teatru dla młodzieży, który utrzymuje wysoki poziom pracy artystycznej i pedagogicznej od ponad 35 lat.


Lucyna Sowińska – założycielka, kierownik artystyczny, pedagog i reżyser teatru młodzieżowego Studio P. Zespół działa od 1972 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. Ze Studiem P zrealizowała ponad 40 premier, specjalizuje się w penetracjach literatury współczesnej. Zespół, jako laureat Złotych Masek, występował w Polsce oraz na festiwalach i kongresach w 17 krajach Europy. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli i studentów, publikuje artykuły metodyczne.


Nagrody, wyróżnienia, medale:


2004 - wyróżnienie honorowe za zespołową twórczą pracę w spektaklu Każdy ma swoją górę

2006
- prezentacja metod pracy Studia P na przykładzie spektaklu Ni lernas vivi na III Kongresie Afrykańskim w Kapsztadzie (Republice Poludniowej Afryki)

2008 -
statuetka "Anioła" przyznana przez Książnicę Kopernikańską dla Lucyny sowińskiej za wieloletnią artystyczną współpracę na rzecz chorych i niepełnosprawnych

Nagrody za reżyserię spektakli m.in. Jakiekolwiek masz imię, Pole gry, Śpiewanki zaklęte, Coś w rodzaju miłości

Laureatka Nagród Prezydenta Torunia w dziedzinie Kultury i Sztuki

Wyróżniona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Medal Komisji Edukacji Narodowej


Zobacz także:
Scena Młodych Studio P
Młodzieżowy Dom Kultury

do góry