Zasoby Informacyjne Internetu

Spis treści

  1. Strona początkowa
  2. Wprowadzenie: zasoby informacyjne i Internet
  3. Wyszukanie informacji w Internecie: korzystanie z wyszukiwarek
  4. Poszukiwanie informacji w Internecie - "bramy" (gateways) i "portale" (portals)
  5. Organizacje rządowe, samorządowe i pozarządowe oraz ich serwisy WWW
    1. Rządowe agendy.
    2. Partie polityczne
    3. Źródła ekonomiczne i statystyczne
    4. Władze lokalne i INTERNET
    5. Źródła informacji społecznej
  6. Ocena zasobów informacyjnych Internetu
  7. Publikowanie własnych źródeł w Internecie


4. Organizacje rządowe, samorządowe i pozarządowe oraz ich serwisy WWW.


Rządowe agendy.

Model występujący w Stanach Zjednoczonych.

Rządy wielu krajów posiadają obecnie bardzo rozbudowaną strukturę serwisów WWW. Prawdopodobnie Rząd Stanów Zjednoczonych był pierwszym, który dał możliwość dostępu do swoich oddziałów (agend) poprzez interfejs WWW. Warto bliżej przyjrzeć się serwisom agencji rządowych i krótko je scharakteryzować.

Prawdopodobnie najlepszym, chociaż może nie jest to zbyt oczywiste, miejscem do rozpoczęcia jest the Newspaper and Current Periodical Reading Room of the Library of Congress, którego część serwisu jest poświęcona Official Federal Government Web Sites of the Executive Branch. Na dzień dzisiejszy (17 luty 2000) jest tutaj lista 200 linków, z których możemy dowiedzieć się o oficjalnych i półoficjalnych agencjach rządowych m.in. służbach specjalnych, które co jest bardzo interesujące, są również częścią Ministerstwa Skarbu oraz CIA - nazywanego również World Factbook lub też Factbook on Intelligence.

Oto, co w WF można przeczytać o polskim klimacie : "umiarkowany z łagodną zimą, z często występującymi opadami; łagodne lato z przelotnymi opadami i burzami".

Jak możemy wykorzystać informacje zawarte na stronach agencji rządowych rządu Stanów Zjednoczonych. Załóżmy, że na terenie na którym mieszkasz występuje coraz to więcej wypadków samochodowych, których ofiarami są głównie dzieci. Poprzez INTERNET możemy wejściu do serwisu WWW Międzynarodowego Centrum Zapobiegania i Kontroli Kontuzjom (the National Center for Injury Prevention and Control), w którym możemy znaleźć cenne informacje i wskazówki na temat "kampanii bezpieczeństwa", którą powinniśmy przeprowadzić na naszym terenie, w celu przeciwdziałaniu naszemu problemowi . Dodatkowo możemy wprowadzić hasło : "Bezpieczeństwo dzieci jako pasażerów" w lokalnej lokalnej przeszukiwarce i po chwili otrzymasz więcej informacji na interesujący nas temat.

Możesz sprawdzić jak dużo czasu zabierze Ci wyszukanie wiadomości na temat :

"Program pomocy USAID dla polskiej samorządności"

Wielka Brytania

Rząd Wielkiej Brytanii posiada jeden główny serwis WWW. Korzystając z niego można nie tylko łatwo znaleźć strony WWW centralnych agencji rządowych, ale również wielu innych organizacji rządowych tj. pół-autonomicznych agencji oraz władz lokalnych. Korzystając z tego serwisu można na przykład znaleźć linki do

 

Do początku stronyDo strony domowej


Partie polityczne

Pojawienie się INTERNETU jako ważnego środka komunikacji daje całkowicie nowe możliwości prezentowania przez partie polityczne swoich manifestów. Oczywiście każde społeczeństwo ma swoją szczególną charakterystykę. Społeczeństwa mające swobodny dostęp do INTERNETU, przeważnie bogatsze i lepiej wykształcone, są bardziej świadome tego, jak wielki wpływ mają technologie informatyczne na preferencje wyborcze.

Oczywiście serwisy WWW partii politycznych muszą być wyszukane przez indywidualnych użytkowników. Nie jest możliwe, aby przy pomocy tego medium można było zdobyć poparcie wyborców, bez względu na to czy chcą oni poprzeć daną partie. Jednakże, osoby świadome politycznie mają teraz możliwość wyszukać stronę danej partii i dokonać oceny proponowanych przez nie programów politycznych.

Dostęp do INTERNETU ma również dużą wartość dla lokalnych urzędników rządowych, pozwala on lepiej ocenić możliwy wpływ obietnic przedwyborczych przed dojściem partii politycznej do władzy, zarówno ogólnokrajowej jak i lokalnej. W okresie przed wyborami taki urzędnik może przejrzeć tezy przedwyborcze, zanim partia zdobędzie władzę, liderzy mogli mieć możliwość zdecydowania jakie jest prawdopodobieństwo wprowadzenia w życie linii politycznej i jakie konsekwencje może to spowodować.

Innym słowy, wyborcy dzięki dostępowi do INTERNETU mogą lepiej przygotować się do przyszłych zmian.

Oto lista linków do najpopularniejszych partii politychnych działających w Polsce :


Akcja Wyborcza Solidarnosc Liga Republikanska Witryna Ligi Republikanskiej
Polskie Stronnictwo Ludowe Witryna PSL-u Sojusz Lewicy Demokratycznej
Unia Polityki Realnej Unia Pracy
Unia Wolnosci Zjednoczenie Chrzescijansko-Narodowe

Oto jest katalog, w krórym znajdziemy spis polskich partii politycznych.

Do początku stronyDo strony domowej


Źródła ekonomiczne i statystyczne

Ekonomia polityczna ma ścisły związek z pracą władz lokalnych i regionalnych . Ogólnokrajowe decyzje ekonomiczne mają wpływ na prowadzenie lokalnej polityki ekonomicznej w danym regionie. Na przykład, decyzja o zamknięciu nieefektywnej, centralnie zarządzanej gałęzi przemysłu może wpłynąć na lokalny poziom bezrobocia, lub też decyzja o przyznaniu środków finansowych na rozwój określonej gałęzi przemysłu może wpłynąć na obniżenie lokalnej stopy bezrobocia.

Jednakże, są też sprawy związane z ekonomią lokalną, które mają wpływ na ustalenie budżetu, domaganie się dodatkowych koniecznych środków finansowych, wspomaganie działalności regionalnej, zachęcanie biznesu do inwestycji na danym obszarze lokalnym, finansowanie budownictwa rodzinnego, decydowanie o finansowaniu obiektów użyteczności publiczne tzn. parków, teatrów, bibliotek itp.

Dane statystyczne odgrywają dużą rolę w kreowaniu ekonomicznego wizerunku regionu, miasta lub kraju. W większości krajów została powołana przynajmniej jedna oficjalna agencja, której zadaniem jest zbieranie danych statystycznych i udostępnianie ich opinii publicznej, w coraz większym stopniu również przez INTERNET. W Wielkiej Brytanii na przykład istnieje Office of National Statistics.

Po wciśnięciu klawisza, zobaczymy iż, serwis WWW Office of National Statistics ma głównie charakter informacyjny tzn. poprzez przeglądarkę WWW mamy dostęp do informacji na temat różnych funkcji, które pełni Biuro. Niektóre dane są udostępniane za opłatą. Wróćmy teraz na stronę główną Biura Ogólnokrajowych Statystyk i kliknijmy na The General Register Office, przesuńmy się na koniec strony i wybierzmy link Tracing your family tree (Sprawdzanie pochodzenia swojej rodziny).

Do początku stronyDo strony domowej


Władze lokalne i INTERNET

Coraz więcej pojedynczych miast, miasteczek a nawet wsi używa INTERNETU do zareklamowania lokalnych atrakcji takich jak walory turystyczne i rozrywkowe, miejsce do życia i pracy, miejsce do studiowania. Głównym celem tych działań jest przyciągniecie biznesu i poprawienie wizerunku władz wobec mieszkańców. Jeśli szukacie pomysłów jak zbudować własny serwis WWW poniżej zamieszczone linki mogą być bardzo pomocne :

  • Serwis WWW historycznego miasta York.


Jeśli wciśniemy na link "Atrakcje historyczne" ("Attractions and Heritage"), otrzymamy linki dające możliwiść odbycia "wirtualnego spaceru" po murach obronnych. Po kliknięciu na niego otrzymamy następujące informacje :


  • lokalne strony RADY OKRĘGU BASSETLAW, jednostki terytorialnej na kształt polskiej gminy. Na stronie tego serwisu możemy znaleźć informacje na temat polityki prowadzonej przez lokalne władze, której celem jest poprawa sytuacji ekonomicznej.
  • Serwis WWW PILGRIM FATHERS, który opisuje historią Separatystów, którzy wskutek nietolerancji religijnej zmuszeni zostali do emigracji do Ameryki, stali się założycielami miasta Plymouth w Stanach Zjednoczonych.
  • Serwis WWW Scarborough Borough Council, nadmorskiego ośrodka położony w hrabstwie Yorkshire. Jeśli na przykład chcemy zbudować fabrykę, możemy znaleźć tutaj różne oferty m.in. sprzedaży i wynajmu gruntów, posiadłości i magazynów .
Do początku stronyDo strony domowej


Źródła informacji społecznej

Serwis WWW zawierający informacje społeczne może być oferowany przez różne organizacje : lokalne władze, bibliotekę publiczną, specjalne urzędy stworzone do zbierania i udostępniania takich informacji, wolontariaty .

Pierwszym przykładem jest tutaj serwis WWW założony przez lokalne władze "Thurrock Council" i konsorcjum organizacji charytatywnych " Thurrock Council for Voluntary Services". Serwis nie jest zbyt dobrze wykonany pod względem graficznym, jednak sprawdźmy jakiego typy informacje możemy tutaj znaleźć :

  • nowe informacje zamieszczone na serwerze
  • wyszukiwarka
  • serwisy WWW innych lokalnych społeczności
  • mapy poszczególnych regionów i listy linków do poszczególnych większych pracodawców działających w regionie
  • linki do różnych organizacji - "dowolna mieszanka"
  • katalogi lokalnych organizacji. Niektóre z tych stron są częścią serwisów WWW władz lokalnych, natomiast pozostałe posiadają własne serwisy WWW. A oto jak wygląda szata graficzna katalogu :


Kolejnym przykładem jest serwis WWW miasta Aspen w stanie Colorado, który został podzielony na dwie sekcje zawierające informacje dla turystów i mieszkańców. Serwis udostępnia informacje nie tylko o hotelach, restauracjach, imprezach kulturalnych, ale również listę dyskusyjną, której celem jest wymiana informacji na tematy lokalnych.

Dodatkowo na stronie tej można znaleźć linki do serwisu Rady Miejskiej, gdzie "panel navigacyjny" w znaczący sposób może ułatwić nam znalezienie interesującego nas tematu.

[UWAGA: Przedstawiony po prawej stronie obrazek jest tylko obrazkiem tzn. zamieszczone linki nie są aktywne]

Oczywiście miasto Toruń posiada własną stronę domową, występującą w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Po kliknięciu na klawisz "Zapraszamy", przenosimy się na stronę, na której m.in. znajdziemy lista linków. Wybieramy "BUSINESS" i otrzymamy listę przedsiębiorstw działających w okolicach Torunia.

Należy zauważyć jak ważne jest stworzenie strony o dobrze uporządkowanej strukturze, dzięki której będziemy w stanie połączyć się z poszukaną stroną w szybki i logiczny sposób. Powrócimy jeszcze do tego tematu w module 6 naszego kursu.

Do początku stronyDo strony domowej


Kurs przygotowany i przeprowadzony przez Profesora Toma Wilsona z Wydziału Studiów Informacyjnych Uniwersytetu w Shefffield w ramach projektu Tempus realizowanego we współpracy z Międzynarodowym Centrum Zarządzania Informacją UMK w Toruniu oraz Wydziałem Bibliotekoznawstwa i Studiów Informacyjnych University College w Dublinie.
Data ostatniej modyfikacji: 28 kwiecień 2000