.
Home
Monuments of Architecture of Kujavia-Pomerania Voivodeship, Poland

Zabytki architektury województwa kujawsko-pomorskiego


PDF Print E-mail

Chełmno

Akademia Chełmińska, ul. Szkolna 6


Powrót do spisu zabytków >>>
Lokalizacja: Chełmno, Stare MIasto, ul. Szkolna.
Akademia Chełmińska - widok ogólny
Akademia Chełmińska
Akademia Chełmińska
Datowanie: XVII/XVIII w., ok. poł. XVIII w., 3. ćw. XIX w., 1958 r.
Technika, materiał: Budynek murowany z cegły, tynkowany. Stropy częściowo drewniane.
Historia: Już na przełomie lat 1385 i 1386 zakon krzyżacki zaczął zabiegać o powstanie w Prusach uniwersytetu. W 1386 r. papież Urban VI wystawił przywilej zezwalający na utworzenie w Chełmnie uniwersytetu, czyli studium generale. Kolejny podobny przywilej wystawił cesarz Zygmunt Luksemburski w 1434 r. Z powodów finansowych oraz politycznych, dopiero w 1472 r. doszło do powołania studium particolare, czyli szkoły średniej, prowadzonej początkowo przez Zgromadzenie Braci Wspólnego Życia, sprowadzonych z Zwolle w Niderlandach. Szkoła ta miała dość wysoki poziom, a niektórzy historycy przypuszczają, że kształcił się na niej sam Mikołaj Kopernik przed wyjazdem do Krakowa. W 1. poł. XVI w. poziom gimnazjum zaczął się stopniowo obniżać, przeżywało ono również poważne kłopoty finansowe. Szkołę reaktywowano jako gimnazjum protestanckie w 1554 r., ale działała ona tylko do śmierci pierwszego rektora w 1565 r. Wkrótce miasto opuścili również Bracia Wspólnego Życia. Ponowne odnowienie nastąpiło w 1692 r., pod nazwą Akademii Chełmińskiej, mimo że szkoła miała poziom odpowiadający gimnazjum. Zarząd nad uczelnią objęło zgromadzenie księży misjonarzy, sprowadzonych do Chełmna w 1676 r. przez biskupa Jana Małachowskiego. Miała ona cztery klasy: gramatykę, syntaktyki, poetyki i retoryki, później dodano jeszcze klasy przygotowawczą i elementarną. Nauczycielami był tu m.in. Grzegorz Gorczycki, profesor poezji i retoryki z Uniwersytetu Krakowskiego oraz Marcin Kurowski. W XVIII w., po początkowym okresie upadku spowodowanym wojną północną, nastąpiły nie zawsze udane próby sprowadzenia  profesorów z Uniwersytetu Krakowskiego. Współpracowano także z Uniwersytetami Wrocławskim i Wileńskim. Ostatecznie w 1756 r. Akademia została kolonią Uniwersytetu Krakowskiego, co oznaczało jej podporządkowanie organizacyjne i naukowe uczelni krakowskiej. Dzięki temu podniósł się poziom nauczania i prestiż, w konsekwencji zwiększyła się również liczba napływających tu uczniów. Działalność Akademii została przerwana przez pierwszy rozbiór Polski. W 1779 r. profesorowie krakowscy zostali zmuszeni przez rząd pruski do opuszczenia Chełmna, co oznaczało w praktyce koniec gimnazjum. Obecnie w budynkach dawnej akademii mieści się Gimnazjum nr 1 im. Akademii Chełmińskiej.

Zachowany do dzisiaj budynek Akademii powstał w momencie odnowienia szkoły pod rządami księży Misjonarzy, na przełomie XVII i XVIII w. Około połowy XVIII w., po przekształceniu gimnazjum w filię Uniwersytetu Krakowskiego, przedłużono go o pięcioosiowy budynek od strony zachodniej. Drugie piętro zniesiono w 1. połowie XIX w., a w 3. ćwierci XIX w. wykonano nowe elewacje i dach wspólny dla obu budynków. Wewnątrz, w auli na piętrze zachował się drewniany strop belkowany z czasów budowy (XVII/XVIII w.).

Bibliografia
  • Z. Nowak, Dzieje tzw. Akademii Chełmińskiej, [w:] Dzieje Chełmna i jego regionu. Zarys monograficzny, red. M. Biskup, Toruń 1968, s. 183-200.
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. 11, Województwo bydgoskie, z. 4, Dawny powiat chełmiński, oprac. T. Mroczko, s. 63-64.
  • T. Chrzanowski, M. Kornecki, Chełmno, Wrocław-Warszawa-Kraków 1991, s. 187.
Łącza internetowe
Fotografie: Piotr Kożurno
© ICIMSS

W pobliżu