Dyrekcja Dróg Wodnych przy ul. Krasińskiego 4
print this pageSłowo Pomorskie, 28 września 1930 r.
Dwie Dyrekcje. Dwa nowe gmachy publiczne w Toruniu.
Kiedy w r. 1920 Toruń awansował na stolice województwa, rożne urzędy drugiej instancji znalazły tu z konieczności jedynie prowizoryczne pomieszczenie. Tak m.in. Dyrekcja Dróg Wodnych, która za czasów pruskich znajdowała się w Gdańsku (w dzisiejszym gmachu Komisariatu Rzplitej), a od r. 1920 mieści się w budynku, dawniej całkowicie zajętym przez toruński Zarząd Dróg Wodnych.
Budynek ten na cele biurowe ze względu na szczupłość miejsca, jest całkowicie nieodpowiedni; toteż Dyrekcja dołożyła starań, by uzyskać kredyty na budowę własnego gmachu. Rozpoczęła się budowa w czerwcu rb. i została poprowadzona w tak szybkiem tempie, że obecnie (w połowie września) znalazła się jut pod dachem.
Nowy gmach, przy narożniku ul. Krasińskiego i projektowanego przedłużenia ul. Fredry, przedstawia się dość okazale. Wzniesiony na gruncie odstąpionym bezpłatnie przez Magistrat m. Torunia, o powierzchni 1800 m. kw., posiada ok. 6000 m. sześc. kubatury. Zawierać będzie, poza mieszkaniem dyrektora, 20 ubikacyj biurowych i salę konferencyjną. Biura, a mianowicie kancelarja, oddziały: administracyjny, regulacji. rzek, nurtowy, maszynowy, rachuba, sala konferencyjna i centrala telefoniczna, obsługująca własny telefon wzdłuż Wisły, znajdą pomieszczenie na piętrze, podczas gdy parter zajmie mieszkanie dyrektora i ubikacje woźnego.
Całkowity koszt budowy wyniesie ok. 350 tys. zł, o ile Ministerstwo Robót Publicznych przyzna kredyty w najbliższym czasie, gmach będzie wykończony do wiosny r. 1931.
Zewnętrzne ukształtowanie gmachu jest utrzymane w stylu umiarkowanie modernistycznym: płaskie, lekko spadziste dachy kryte blachą cynkową, pionowe rozczłonkowanie frontu o charakterystycznie zaakcentowanych wnękach, zupełny brak ozdób tzw. stylowych — oto jego najważniejsze cechy. Projektodawcą był inż. Piasecki z Min. Robót Publicznych; robotami kieruje z ramienia Dyrekcji Robót Publ. w Toruniu p. Inż. Milewski; prace budowlane wykonuje p. J. Drecki z Torunia. W projekcie jest poza tem budowa specjalnego gmachu dla Zarządu Dróg Wodnych, który ma stanąć nad Wisłą, w pobliżu portu zimowego. Ewakuacja dzisiaj zajmowanego budynku przy ul. Matejki jest konieczna z wielu względów, będzie mogła nastąpić jednak dopiero po uzyskaniu odpowiednich kredytów na budowę domu własnego (...)