Dyrekcja Lasów Państwowych przy ul. Mickiewicza 9
print this pageSłowo Pomorskie, 14 października 1928 r.
Z ruchu budowlanego. Obok województwa, kasy chorych i nowego mostu rozpoczęto także intensywne prace przy budowie gmachu dyrekcji lasów państwowych na rogu ul. Mickiewicza i Moniuszki; kopie się doły na fundamenty a ziemia wywożona jest kolejką konną, położoną na bruku na pusty plac na rogu ul. Słowackiego ł Moniuszki. Równocześnie rorpoczęto już zwózkę materjałów budowlanych na pl. św. Katarzyny, gdzie (obok willi p. Brejskiego) stanąć mają domy z mieszkaniami dla oficerów, wznoszone przez władze wojskowe.
Słowo Pomorskie, 29 sierpnia 1929 r.
"Wieńcowiny" Dyrekcji Lasów Państw. Bardzo jakoś powolnie szło (podobno wskutek braku odpowiednich kredytów "wyciąganie" murów gmachu Dyrekcji Las. Państw. na rogu ul. Mickiewicza i Moniuszki, aż wreszcie zostało ukończone i oto od paru dni ponad czerwonoceglastemi murami kołysze się na wietrze, na wysokiej żerdzi, wieniec, przybrany barwnemi wstęgami. Mury więc są ukończone, pozostaje tylko ich otynkowanie, które może być dokonane dopiero po ukończeniu zakładania instalacji wodociągowej, elektrycznej i gazowej. Prace te obecnie są w toku. — Jak nas informują, o ile "starczą kredyty", gmach będzie ukończony jeszcze przed nastaniem zimy.
Słowo Pomorskie, 19 października 1929 r.
Gmach dyrekcji lasów państw. na rogu ul. Mickiewicza i Moniuszki jest już prawie na ukończeniu. Wnętrza już są otynkowane i pobielone, ramy okienne częściowo już wstawiono. Nazewnątrz dokonywane jest obecnie tynkowanie ścian. Cały gmach wygląda b. okazale i będzie rzeczywistą ozdobą tej dzielnicy miasta.
Słowo Pomorskie, 27 września 1930 r.
Budowa gmachu Dyrekcji Lasów przy ul. Mickiewicza dobiega końca. Po umieszczeniu nad głównem wejściem płaskorzeźby w piaskowcu przedstawiającej godło państwowe rzeźbiarze pracują obecnie nad wykuwaniem z dwóch spojonych brył piaskowca dość dużych rozmiarów niedźwiedzia. Interesującej tej pracy przygląda się dość dużo ciekawych.
Słowo Pomorskie, 28 września 1930 r.
Dwie Dyrekcje. Dwa nowe gmachy publiczne w Toruniu.
(...) W pobliżu nowej Dyrekcji Dróg Wodnych wznosi się okazały budynek, świeżo wykończony, u narożnika ul. Mickiewicza i Moniuszki. Jego formy wybitnie modernistyczne zwracają powszechną uwagę: jest to gmach toruńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Projekt gmachu uzyskano z konkursu ograniczonego, rozpisanego w r. 1927, wykonał projekt inż. arch. Kazimierz Ulatowski z Torunia. Budowę rozpoczęto we wrześniu r. 1928 i ukończono stosunkowo szybko, jak na poważne rozmiary budynku (16350 m sześc. kubatury), bo już 1-go sierpnia rb. biura Dyrekcji można było tu przenieść z dotychczasowego pomieszczenia w województwie. Część mieszkalną zajęto już w kwietniu rb.
Gmach wznosi się na gruncie udzielonym bezpłatnie przez Magistrat, na powierzchni 3520 m. kw. Obejmuje 65 ubikacyj biurowych i 29 ub. mieszkalnych. Koszt budowy wynosił w przybliżeniu 840 tys. zł. Jako budynek dwutraktowy ma pośrodku obszerny korytarz i westybul. Na pa-terze zawiera ubikacje rachuby, na pierwszem piętrze dużą salę konferencyjną, gabinety dyrektora i wicedyrektora, na drugiem piętrze pokoje inspektora, bibliotekę i pomieszczenie zbiorów muzealnych.
Obszerny ogród z kwietnikami urządza się obecnie między dworna skrzydłami gmachu. Kończy się również pewne detale fasady (rzeźbiarskie), o czem poniżej.
Wnętrze cechuje prostota i celowość. Ukształtowanie jego jest oczywiście zastosowane do potrzeb biurowych. Godna uwagi jest np. konstrukcja kasy, wykonana przez firmę polską z Poznania według najnow szych wymagań techniki; m.in. zastosowano tu specjalne zabezpieczenie od podkopu. Bardzo udane są gipsatury w sali konferencyjnej i na stropie korytarza przed salą, gdzie zastosowano formy nowoczesne, skromne, lecz przyjemne dla oka.
Część budynku położona przy ul. Moniuszki jest przeznaczona na trzy mieszkania (dla dyrektora i 2 inspektorów). Urządzenie wewnętrzne tej części mieszkalnej gmachu odznacza się zastosowaniem wszelkich udogodnień higjenicznych naszych czasów, wykonanych w sposób wzorowy i zarazem niekosztowny.
Jedynem ożywieniem zewnętrzenem elewacji, zresztą bardzo skromnej, będą już w najbliższej przyszłości będące na ukończeniu 2 niedźwiedzie przy wejściu (kompozycja i wykonanie art. rzeźbiarza p. Zelka z Torunia) i orzeł nad bramą (również projektu p. Zelka). Wszystkie te rzeźby będą wykonane z piaskowca kieleckiego, podobnie jak pilastry, okładziny dolne i stopnie frontonu.
Podkreślić należy, że roboty, pod ogólnem kierownictwem p. inż. Milewskiego, wykonały wyłącznie firmy polskie, w licznie 25-u. Tym sposobem gmach Dyreckji jest nie tylko wzorowym budynkiem biurowo-mieszkalnym, lecz zarazem ciekawym pomnikiem pracy polskiej.
Słowo Pomorskie, 2 października 1930 r.
Budowa gmachu Dyrekcji Lasów Państwowych. W artykule, zamieszczonym w numerze niedzielnym pisał p. M. S., że orła nad bramę oraz niedźwiedzie projektował p. Zelek. Jak nam donoszę, nie jest to ścisłe. Orzeł wykonany został przez p. Zelka według rysunku p. radcy Ulatowskiego, który dał również pomysł oba figur niedźwiedzi.
Słowo Pomorskie, 1 listopada 1930 r.
Niedźwiedzie już gotowe. Gmach Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Mickiewicza (róg ul. Moniuszki) zewnętrznie został już całkowicie ukończony, jak również ukończono ogrodzenie i uporządkowanie przyległego placyku. Ułożono przed gmachem chodnik z płyt betonowych po uprzedniem usunięciu kilku rosnących w tem miejscu drzew. Obecnie więc fronton gmachu widoczny jest całej swojej okazałości, zaś wchodzących do gmachu witają niskim pokłonem dwa umieszczone po obu stronach wejścia olbrzymie niedźwiedzie, wykonane z piaskowca kieleckiego. — Niedźwiedzie są pomysłu inż. arch. Ulatowskiego, a wykonał art. rzeźb. p Zelek na sposób "moderne": mimo swoich "kubicznych" kształtów kamienni ci potomkowie wygasłego już dziś rodu Misiów pomorskich, stwarzają złudzenie naturalności. Cały gmach jest ozdobą tego zakątka miasta.