Kwinto-Koczan (Wuka) Wiesława

1374497552dsc6894.jpg

Poetka, od kilku lat związana z Toruniem, gdzie wydała trzy tomiki swoich wierszy.

Data urodzenia: 1950

Miejsce urodzenia: Krystynopol na ziemi lwowskiej

Adres WWW: www.wukowiersze.pl

Debiut:

Tomik  Szlakiem, 2004 r


Urodzona na ziemi lwowskiej, przesiedlona wraz z rodziną w Bieszczady, z którymi związana jest emocjonalnie po dzień dzisiejszy. Torunianka z wyboru, od 2000 roku.


Absolwentka jedynego w Polsce technikum torfowego w Elblągu oraz filologii rosyjskiej. Zawodowo zajmowała się zarówno kulturą, jak i ochroną przyrody. Na kilkanaście lat wróciła w Bieszczady, gdzie pracowała w szkole. W swoich wierszach przybliża głównie uroki bieszczadzkiej przyrody, jednak kilka z nich poświęciła Toruniowi. Pisze też teksty dla zespołu „Małżeństwo z Rozsądku”. Aż pięć wierszy Wiesławy Kwinto-Koczan znalazło się w antologii poezji bieszczadzkiej zatytułowanej Natchnieni Bieszczadem Wydawnictwa Libra.


A oto co sama autorka pisze dla Informatora o sobie:


Od 12 lat mieszkam w Toruniu, ale moim najmilszym miejscem na ziemi są Bieszczady. To z powodu tęsknoty do nich, 8 lat temu, napisałam swój pierwszy wiersz.


W 2004 roku ukazał się debiutancki tomik „Szlakiem” i w tym samym roku wygrałam Konkurs Jednego Wiersza na festiwalu Bieszczadzkie Anioły. Rok później na płycie Małżeństwa z Rozsądku znalazły się trzy piosenki do moich tekstów.


W 2008 roku do rąk Czytelników trafił kolejny tomik wierszy „Nocne niebo śpiewa Aniołami” a dwa lata później trzeci - „Zawrócić”.


Po moje teksty zaczęły sięgać kolejne Zespoły z tzw. Krainy Łagodności: Dom o Zielonych Progach, Pod Jednym Dachem, Siudma Góra, Leonard Luther, Cisza Jak Ta, Zespół Qsz, Nad Porami Roku, Wołosatki, 4razy w roku i inni.


Tegoroczną YAPE wygrał  Zespół  Nad Porami Roku prezentując w konkursie trzy piosenki z moimi tekstami.


Wielkim wyróżnieniem dla mnie stał się fakt, że kilka moich wierszy znalazło się w antologii poezji bieszczadzkiej „Natchnieni Bieszczadem”, dwa lata temu udział w katowickim festiwalu „Nastroje” a w listopadzie tego roku koncert „Nocne niebo śpiewa aniołami” (w całości poświęcony mojej twórczości) w ramach Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej.


W kwietniu tego roku ukazała się płyta Zespołu Cisza Jak Ta zatytułowana WUKA, na której znajduje się 12 piosenek opartych wyłącznie o moje wiersze.


Nie biorę udziału w konkursach, nie należę do żadnego Stowarzyszenia. Wielką radość sprawia mi słuchanie kolejnych muzycznych wykonań moich wierszy, czy to premierowych, czy w innych aranżacjach, czy przez nowych Wykonawców.


Wiesława Kwinto-Koczan (WUKA)


Zobacz także:

do góry