Chmielewski Witold

Artysta plastyk, profesor sztuk pięknych specjalizujący się w malarstwie

Data urodzenia: 27 I 1949

Miejsce urodzenia: Toruń


W 1970 r. podjął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem Stanisława Borysowskiego. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w 1975 r. Pracuje na UMK, w latach 1981-1982 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego. W 1983 roku otworzył przewód kwalifikacyjny na stanowisko adiunkta, a w 2001 r. otrzymał tytuł profesora oraz stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK. Był inicjatorem powołania na Wydziale Sztuk Pięknych UMK kierunku Edukacja Artystyczna.
W 1974 r. nazwał się reprezentantem "podrealizmu", a swoją wystawę zorganizował w stołówce Stoczni Gdańskiej. Jego sztuka zbliżona była do twórczości grupy "Wprost" i A. Wróblewskiego. Od połowy lat 80-tych zajmuje się scenografią. Wraz z bratem, Bogdanem Chmielewskim i Wiesławem Smużnym stworzyli "Grupę 111". Jest także członkiem "Grupy Działania".
Działania Witolda Chmielewskiego: scenograf teatralny i telewizyjny, animator kultury, twórca realizacji wystawienniczych, małej architektury, wnętrz oraz promocji i reklamy wizualnej, autor publikacji w wydawnictwach naukowych i artystycznych, a także w publicystyce, m.in. na łamach "Gazety Wyborczej”, współautor projektu "Małe ojczyzny" oraz działań wokół jego realizacji w ramach Fundacji Kultury (wraz z Izabellą Cywińską i Stefanem Starczewskim).


Zobacz także:

do góry