Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Adres: ul. Franciszkańska 11, 87-100 Toruń

Adres WWW: http://www.muzeum.torun.pl/portal.php?aid=1200567238478f33c6d9799


Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zostało otwarte 24 stycznia 2003 r. w odremontowanym i zaadaptowanym na cele muzealne  w spichrzu przy ulicy Franciszkańskiej 11.


Budynek został starannie odrestaurowany i przystosowany na potrzeby placówki muzealnej. Celowym, a zarazem ciekawym przedsięwzięciem stało się dobudowanie na tyłach kamienicy pawilonu, gdzie pokazywane są wystawy fotograficzne polskich podróżników, będące plonem wypraw do ciekawych, egzotycznych miejsc na świecie. Patronem muzeum został Mieczysław Sędzimir Antonio Halik, znany polski podróżnik urodzony w Toruniu, wiele lat mieszkający w Ameryce Łacińskiej. Ten wnikliwy znawca życia i obyczajów Indian, reporter i korespondent amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC, ponadto autor kilkunastu książek, zasłynął w polskiej telewizji, jako twórca niezwykle popularnych programów podróżniczych, a w szczególności cyklu pt. 'Pieprz i wanilia'.

Podstawę zbiorów Muzeum Podróżników stanowi dar Elżbiety Dzikowskiej, przekazany mieszkańcom Torunia po śmierci Antonio Halika – a mianowicie wspólnie z mężem gromadzona kolekcja pamiątek z podróży, pochodzących z wielu krajów i rozmaitych kręgów kulturowych. Dar ten został przekazany w 1999 roku, a składają się na niego:

I. Dokumenty i zdjęcia,
II. Pamiątki,
Zbiór ten w większości stanowi wystawę stałą w Muzeum Podróżników zatytułowaną „Tony Halik. Urodzony dla przygody”. Jest sukcesywnie powiększany przez dary Elżbiety Dzikowskiej. Są to obiekty starsze, kolekcjonowane wspólnie z Tonym Halikiem, jak i nowe przywożone przez podróżniczkę z teraźniejszych wyjazdów do Afryki (stroje i ozdoby z Etiopii i Namibii), Peru, Tybetu (ozdoby, broń, przedmioty kultowe).


W latach 2003 – 2005 Muzeum Podróżników otrzymało kilkadziesiąt przedmiotów – pamiątek, darowanych przez Wandę Michalską, 95-letnią podróżniczkę z Warszawy, która jednocześnie stała się sponsorką muzeum. Dzięki jej darowi pieniężnemu zakupiono sprzęt audio – wizualny (TV – plasma, DVD, nagłośnienie, notebook) na potrzeby Muzeum Podróżników.

Muzeum Podróżników otrzymuje również pojedyncze przedmioty w darze od podróżników (Ireneusz Sadkowski: miecz Tuaregów z Mali, Maciej Kuczyński: krąg wieloryba).


Zobacz także:

do góry