Rejestracja

Zespół punk-rockowy

Adres WWW: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rejestracja_%28grupa_muzyczna%29 http://www.myspace.com/rejestracja http://www.rejestracja.us/


Rejestracja – zespół punk-rockowy, działający z przerwami od 1980 r. Został założony w Toruniu przez basistę Sławomira Kapłunowa, gitarzystę Lecha Jarockiego, perkusistę Tomasza Siatkę i wokalistę Grzegorza Sakerskiego. Debiut miał miejsce w 1981 r. w klubie OdNowa. W tym czasie Jarockiego zastąpił Zbigniew Cołbecki.
Pierwszy występ, który przykuł uwagę szerszej publiczności miał miejsce w listopadzie 1981 r., na Drugim Toruńskim Przeglądzie Muzyki Nowofalowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego, w grudniu 1981 r. zespół zawiesił działalność aż do marca następnego roku. Miejsce Cołbeckiego (utworzył grupę Bikini), zajął Tomasz Murawski. Zespół w tym czasie występował m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Bydgoszczy zyskując coraz większą sławę i nowe rzesze fanów. Latem 1982 r. muzycy zakwalifikowali się na festiwal w Jarocinie. Fragment tego występu ukazał się w krótkim reportażu Pawła Karpińskiego Jarocin '82.
We wrześniu zespół dokonał nagrań w studiu Radia Studenckiego "Klub Morski" przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czerwcu 1983 r. zespół gościł na Festiwalu "Nowa Fala", zorganizowanego w toruńskim klubie "OdNowa". Występ na FMR w Jarocinie na dużej scenie, pozwolił zespołowi na dołączenie do krajowej czołówki reprezentantów muzyki alternatywnej. Jeszcze w tym samym roku Karpiński zaprosił zespół do udziału w swoim filmie To tylko Rock. Na potrzeby filmu muzycy Rejestracji nagrali w studiu TonPress utwór "Wariat", którego realizacji podjął się gitarzysta Republiki – Zbigniew Krzywański. Niedługo po tym, ze strony warszawskiej "Rock Estrady" padła propozycja nagrania płyty, której realizacja jednak nie doszła do skutku.
W 1984 r. po odejściu Siatki zakończył się pierwszy etap działalności zespołu.
W 1985 r. Sakerski, Murawski i Siatka reaktywowali zespół z nowym basistą Leszkiem Zawrotem. W tym składzie Rejestracja wystąpiła na FMR w Jarocinie i festiwalu Róbrege w Warszawie. Po FMR w Jarocinie zespół nagrał dwa utwory: Numer 1125 i Wszystko można otoczyć mgłą na składankę Jak punk to punk wydaną przez TonPRess. Nagrania realizował Zbigniew Krzywański. W 1986 r. Sakerskiego zastąpił Mirek "Gonzo" Zacharski. Muzycy wystąpili wówczas m.in. na "Pierwszym Zlocie Młodzieży Cynicznej Ery Atomowej" w klubie "Kolejarz" w Gdyni, obok takich zespołów jak: Bielizna, Formacja Nieżywych Schabuff czy Róże Europy. W 1987 r. Siatka i Murawski po odejściu Zacharskiego i Zawrota rozwiązali zespół.
Zespół reaktywował się na rok w 1995 r. w składzie: Zacharski, Murawski, Siatka i basista Bartek Lewandowski. Muzycy nagrali kilka nowych utworów w gdyńskim studiu "Modern Sound", które ukazały się na MC zatytułowanej Z innego punktu widzenia. Jednak wydawnictwo to nie odniosło większych sukcesów.
W 1998 r. firma Pop Noise wydała wspomnieniową kasetę Rejestracji Zaśpiewajmy poległym żołnierzom, na której zamieszczono nagrania z 1982 r. zarejestrowane w "Klubie Morskim" w 1982, oraz z prób w klubie "Od Nowie" z 1983 r. i koncertu w Toruniu z 1985 r. W tym samym roku ukazała się również płyta Tribute to Rejestracja, która powstała z inicjatywy muzyków zespołów: Reżim i 1125. Szerokie zainteresowanie tymi wydawnictwami i ich pozytywne recenzje doprowadziły do ponownej reaktywacji. Sakerski, Murawski i Siatka swój pierwszy wspólny występ od ponad dziesięciu lat zagrali z okazji 40-lecia klubu "Od Nowa" w Toruniu. Skład uzupełnił basista Piotr "Warszes" Warszewski.
W 2000 roku Rejestracja wzięła udział m.in. w Punkowej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Krakowie oraz wspólnym koncercie z U.K. Subs w Toruniu. Występ ten został zarejestrowany i wydany na płycie pt. Live. Po ukazaniu się płyty na rynku muzycy po raz kolejny przerwali działalność.
W 2008 r. zespół wznowił działalność jako kwintet w składzie: Sakerski, Siatka, Tomasz "Tomula" Makaruk, Marcin "Gashkes" Gaszkowski i Maciej "Gregas" Gregorczyk. Pierwszy koncert zagrali z okazji 50-lecia klubu "Od Nowa" w Toruniu u boku: Good Old Days i Dezertera. Na przełomie lutego i marca 2009 r. członkowie Rejestracji dokonali nagrań na pierwszy studyjny album pt. Uwolnij się, nakładem Black Bottle Records, który ukazał się pod koniec maja.


Zobacz także:

do góry