Rochecki Kazimierz

Artysta malarz, profesor UMK

Data urodzenia: 1959 r.

Miejsce urodzenia: Żółkowo k. Jasła

Dyplom: 1985 – Wydział Sztuk Pięknych, UMK w Toruniu, malarstwo

Adres WWW: http://rochecki.prv.pl/


W latach 1975-1980 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim i w Rzeszowie, uzyskując dyplom z zakresu kowalstwa artystycznego. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1985 r. obronił pracę magisterską z zakresu historii malarstwa w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego uzyskując tytuł magistra sztuki i pedagogiki artystycznej. Kolejne stopnie naukowe zdobywał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1993 r. doktorat (przewód kwalifikacyjny I st. z dziedziny malarstwa) i w 1998 r. habilitację (przewód kwalifikacyjny II st., również z dziedziny malarstwa) uzyskał na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Jeszcze jako student rozpoczął pracę na Wydziale Sztuk Pięknych w Zakładzie Rysunku – początkowo jako asystent stażysta, następnie zatrudniany był na stanowiskach: asystenta, adiunkta, a obecnie profesora.
Kazimierz Rochecki jest autorem kilkudziesięciu artykułów i rozpraw o sztuce, w większości opublikowanych. Jest redaktorem naczelnym pisma Collage ukazującego się na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W swojej działalności artystycznej zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektuje wystroje wnętrz sakralnych, malarstwo ścienne i witraże. We wcześniejszej swojej działalności twórczej uprawiał również sztukę zwaną przez siebie "sztuką peryferyczną". Był twórcą teatru plastycznego "TeArt", z którym współpracował w latach 1988-1992. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach grupowych w Polsce i za granicą. Miał ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych w kraju oraz Holandii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Obrazy i realizacje Kazimierza Rocheckiego znajdują się w obiektach sakralnych głównie na południu Polski oraz w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Holandii, Francji, Włoszech, Watykanie, Niemczech, Litwie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, m.in. w Miniature Museum – Reflex Modern Art Gallery w Amsterdamie (Holandia), Offise de la Jeunesse – Bruay la Buissiere (Francja), Del Bello Gallery – Toronto (Kanada), Kolekcja darów dla Jana Pawła II – Watykan, Państwowa Galeria Sztuki "Wozownia" – Toruń, Galeria Sztuki BWA – Krosno, Kolekcja Fundacji Malarstwa Polskiego – Lesko, Muzeum Okręgowe – Toruń.
Kazimierz Rochecki jest również członkiem zarządu Fundacji Malarstwa Polskiego oraz dyrektorem artystycznym Forum Malarstwa Polskiego, organizowanego przez fundację i firmę Talens Polska. Za malarstwo i swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany.


Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia:


1987, 1988 – Stypendium Ministra Kultury i Sztuki
1987, 1993 – Wyróżnienie w konkursie "Dzieło Roku" Okręgu Toruńskiego ZPAP
1995 – Nagroda Wojewody Toruńskiego za działalność upowszechniającą kulturę polską za granicami kraju
1996 – I nagroda i tytuł "Praca Roku 1995" za tryptyk rysunkowy na III Annale ZPAP
1997 – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia za malarstwo w konkursie "Dzieło Roku 1996" Okręgu Toruńskiego ZPAP, Toruń
1999 – II nagroda za malarstwo w konkursie "Dzieło Roku 1998" Okręgu Toruńskiego ZPAP, Toruń
1999 – Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa "Aqua Fons Vitae", Bydgoszcz
2000 – Medal na IX Biennale Sztuki Sakralnej "Sacrum 2000", Gorzów Wielkopolski
2002 – Wyróżnienie na X Biennale Sztuki Sakralnej


Zobacz także:

do góry