Mazur Krzysztof

Artysta rzeźbiarz

Data urodzenia: 12 X 1958 r.

Dyplom: 1984 – Wydział Sztuk Pięknych, UMK w Toruniu, rzeźba

Adres WWW: http://www.home.umk.pl/~mazur/


Studia odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Pracowni Rzeźby Barbary Bieniulis-Strynkiewicz oraz Adolfa Ryszki. Dyplom ukończenia studiów otrzymał w 1984 r. Od 1990 r. pracuje w Zakładzie Rzeźby Instytutu Artystycznego UMK. Początkowo był zatrudniony jako asystent w pracowni prof. Adolfa Ryszki, a następnie w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego. W 1998 r. zamknął przewód kwalifikacyjny I st., a w 2005 r. uzyskał habilitację doktorską. Obecnie prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.
W latach 1980-1981 (do czasu stanu wojennego) zajmował się wydawaniem na Wydziale Sztuk Pięknych gazetki studenckiej Wysztukaniec i organizował wystawy w studenckiej Galerii "S". W latach 1988-1990 zorganizował w swoim domu szereg spotkań twórczych w cyklu Sztuka w domu. W 1992 r. współorganizował Naszą - wystawę przestrzeni artystycznych w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Od 1992 r. jest prezesem powołanej z własnej inicjatywy Fundacji Praktyk Artystycznych "i...". W ramach jej działalności opracował i zorganizował ponad dwadzieścia imprez artystycznych, głównie w cyklach: Wystaw Wielkanocnych i Ogólnopolskich Spotkań Twórczych. Zorganizował też kilka warsztatów i plenerów z udziałem młodzieży i studentów. Przygotowywał katalogi towarzyszące imprezom, pisał artykuły i recenzje między innymi do Przeglądu Artystyczno-Literackiego, Exit, Głosu Uczelni.
Od 1978 r. wraz z grupą kilku osób, pod przewodnictwem Andrzeja Wojciechowskiego, rozpoczął pracę z osobami niepełnosprawnymi, tworząc w Toruniu społeczny ruch na ten cel. W latach 1979-1981 pracował z osobami chorymi psychicznie w szpitalu psychiatrycznym przy ul. Mickiewicza w Toruniu. Organizował na terenie uczelni i szpitala wystawy oraz spotkania poświęcone twórczości chorych psychicznie. Zorganizował również aukcję na rzecz szpitalnictwa psychiatrycznego.
Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem ponad siedemdziesięciu wystaw zbiorowych. Zdobył kilkanaście nagród w środowiskowych konkursach plastycznych.


Nagrody, odznaczenia i wyróżnienia:


1989 – I nagroda, Tumult '89, Toruń
1992 – I, II, III nagroda w konkursie "Dzieło Roku 1991" Okręgu Toruńskiego ZPAP w kategorii rzeźba, Toruń
1995 – Dwie nagrody w kategorii rzeźba i instalacja, Annale ZPAP, Toruń
1995 – Nagroda Wojewody Toruńskiego za pracę na rzecz rozwijania i upowszechniania kultury
1997 – Dwie nagrody w kategorii: rzeźba i instalacja, Annale ZPAP, Toruń
1997 – I nagroda w kategorii: rysunek, w konkursie "Dzieło Roku 1996" Okręgu Toruńskiego ZPAP, Toruń
2000 – Odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2000 – Konkurs "Koncepcja konstrukcji informacyjnej miasta Torunia", wystawa pokonkursowa, Toruń
2002 – Wyróżnienie JM Rektora UMK za osiągnięcia uzyskane w działalności artystycznej w roku akademickim 2001/2002
2006 – Nagroda indywidualna JM Rektora UMK za osiągnięcia uzyskane w działalności artystycznej w roku akademickim 2005/2006


Zobacz także:

do góry