Kraiński Andrzej "Kobra"

1263222272newsrob.jpg

Muzyk rockowy, kompozytor, wokalista, lider zespołu "Kobranocka"

Data urodzenia: 3 V 1964 r.

Adres WWW: http://www.kobranocka.pl

Debiut:

I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu


Do 1981 r. współtworzył formację "Fragmenty Nietoperza". Poza "Kobranocką" gra i śpiewa w zespole "Atrakcyjny Kazimierz". Wraz z zespołem "Hey" zaśpiewał utwór Moja i Twoja nadzieja na płycie Fire z 1993 r. W 2007 r. wziął udział w projekcie "Yugopolis". Zaśpiewał tam piosenki W oczy patrzeć mi... i Łykając Twoje łzy.
Historia powstania zespołu "Kobranocka" sięga roku 1984, kiedy to na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego w Toruniu znalazł się z przyczyn militarnych Andrzej Kraiński, wkrótce szerzej znany jako "Kobra". Po drugiej stronie biurka siedział Andrzej Marek Michorzewski, który pokazał "Kobrze" swoje teksty. Był między nimi List z pola boju. Po przeczytaniu tekstów jedynym wyjściem było założenie zespołu (o nazwie "Latający Pisuar"). W pierwszym składzie znaleźli się oprócz Kobry: Jacek "Szybki Kazik" Bryndal i Tomek "Kieliszek" Kosma. Ta załoga nagrała w studiu radia studenckiego Centrum (I 1985) materiał, który miał zostać wysłany do radia Wolna Europa. Zespół miał działać w podziemiu – nie zakładano pierwotnie kariery komercyjnej.
Pierwszy koncert pod nazwą "Kobranocka" miał miejsce w sierpniu 1985 r., w warszawskiej Riwierze, na festiwalu "Poza Kontrolą". Występ zebrał dobre recenzje. Grzegorz Brzozowicz zaproponował grupie wspólną trasę po Polsce z zespołem "Die Toten Hosen".
W sierpniu 1986 r. "Kobranocka" zagrała na festiwalu w Jarocinie. Muzycy byli przekonani, że występują jako goście. Okazało się, że zdobyli największą ilość głosów publiczności. W tym miejscu zespół grał jeszcze sześć razy. Ostatnio w 2005 r.


Zobacz także:

do góry