Wiśniewski Mieczysław

1265197496mieczyslawwisniewski.jpg

Artysta plastyk

Data urodzenia: 1929 r.

Miejsce urodzenia: Toruń

Dyplom: 1954 – Wydział Sztuk Pięknych, UMK w Toruniu, przewody kwalifikacyjne: I st. 1963 r., II st. 1968 r.; prof. 1990, prof. zwycz. 1992 r.


Jego twórczość obejmuje różne obszary sztuk plastycznych: malarstwo sztalugowe i monumentalne, projektowanie i architektura wnętrz; kompozycje w technice collages, assemblages (1958-1970), układy sferyczne w technice własnej (od 1980 r.), formy przestrzenne (Galeria "El", Elbląg, 1965, 1985), mozaiki. Pod koniec lat 50. XX w. malarstwo artysty odchodzi od przedstawień przedmiotowych ku abstrakcji strukturalnej z wydźwiękiem geometrycznym. Tworzy monochromatyczne, reliefowe collages. Operuje przede wszystkim światłem i formami geometrycznymi.
Obrazy artysty znajdują się w zbiorach muzeów w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w muzeach okręgowych: w Bydgoszczy, Koszalinie, Słupsku, Chełmie, Legnicy, Toruniu, Bytomiu, Grudziądzu, w zbiorach ZPAP w Koszalinie; a także w: Kunsthalle w Bremie (Niemcy), Forum Konkrete Kunst w Erfurcie (Niemcy), Museum of Modern Art w Hünfeld (Niemcy), Foundation for Constructive Art w Calgary (Kanada), Mondriaanhuis w Amersfoort (Holandia), Kreishaus w Gütersloh (Niemcy) i wielu innych.


Członkostwo w organizacjach:


1958-1978 – Stowarzyszenie twórcze "Grupa Toruńska"


Zobacz także:

do góry