Powrót.

Majoch Sławomir

Recenzje:


Sławomir Majoch, jako niebywale sumienny badacz dzieła Marka Żuławskiego i Strażnik Pamięci (moje określenie), postanowił intensywnie wypełnić czas między stuleciem urodzin artysty (w roku 2008) a dwudziestopięcioleciem śmierci, które przypada w roku 2010, prezentując i popularyzując główne tematy w twórczości Żuławskiego. Zaczął w roku 2007 od wystawy w Muzeum Uniwersyteckim zatytułowanej "Misterium passionis et resurrectionis", na której pokazał obrazy o tematyce religijnej, prezentowane później m.in. w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu i Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Rok później w Muzeum Uniwersyteckim pokazał cykl grafik do "Gilgamesza", prezentowanych następnie w Łodzi i Gorzowie, a niedługo na Litwie. W tym samym roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pokazano "Doczesne i ponadczasowe", trzydzieści wybranych obrazów powstałych pomiędzy latami 40. a 80. Wszystkim wystawom towarzyszyły informatory. Do druku złożony został katalog malarstwa i rzeźby Żuławskiego, z esejami o twórczości artysty i kompletną bibliografią, który redaguje również Sławomir Majoch.
/Andrzej Matynia: Jestem za stary, żeby źle malować.... Art & Business nr 6, 2009, s. 31/

Wystawa "Templariusze. Historia i mit" była z pewnością zamierzeniem ambitnym. Tym bardziej, ze jej pomysłodawcą i głównym organizatorem była jedna osoba Sławomir Majoch
(...) udało mu się stworzyć ciekawą i niebanalną wystawę. Rzesze zwiedzających i pozytywne opinie specjalistów potwierdziły tę opinię.
/Adam Paczuski: Legenda Rycerzy Świątyni. Promocje Kujawsko-Pomorskie, 2004, nr 12, s. 17/






do góry