.
Home
Monuments of Architecture of Kujavia-Pomerania Voivodeship, Poland

Zabytki architektury województwa kujawsko-pomorskiego


PDF Print E-mail

Chełmno

Gimnazjum, ul. Dominikańska 35


Powrót do spisu zabytków >>>
Lokalizacja: Chełmno, Stare MIasto.
Gimnazjum - widok od ul. Dominikańskiej
Gimnazjum - elewacja tylna
Gimnazjum - hol wejściowy
Gimnazjum - tablica pamiątkowa w holu
Gimnazjum - tablica pamiątkowa w holu
Datowanie: Główny budynek szkoły l. 1862-1866, sala gimnastyczna l. 1965-1866, ogrodzenie l. 1855 i 1908.
Technika, materiał: Murowana z cegły.
Historia: Królewskie Katolickie Gimnazjum Męskie w Chełmnie rozpoczęło działalność w 1837 r. Od początku była to najbardziej spolonizowana szkoła na Pomorzu. Od 1840 r. uczyli tacy wybitni profesorowie jak dr Wojciech Łożyński, ks. Antoni Knast oraz filolog i naukowiec Stanisław Węclewski. Spośród wybitnych wychowanków należy wymienić: Ludwik Rydygiera, Stanisława Kujota i Kurta Schumachera.
Zespół budynków przy ul. Dominikańskiej zaczął powstawać w latach 60. XIX w., na potrzeby szkoły zaadaptowano również pobliski opuszczony przez franciszkanów kościół św. św. Jakuba i Mikołaja, który w 1868 r. poświęcono jako kościół szkolny.

Budynek neogotycki na planie prostokąta, dłuższym bokiem ustawiony do ulicy. Składa się z dwóch przenikających się prostopadłościanów: wydłużonego, piętnastoosiowego dwupiętrowego korpusu mieszczącego sale szkolne i umieszczonego na jego osi, trzypiętrowego trójosiowego ryzalitu, mieszczącego wejście i klatkę schodową. Do ryzalitu tego od strony tylniej przylega dodatkowo wieloboczny trójkondygnacyjny ryzalit klatki schodowej. Elewacje artykułowane są rytmicznie rozmieszczonymi trójuskokowymi przyporami, ciągnącymi się przez całą wysokość budynku i przeprute oknami o zróżnicowanym kształcie. Kondygnacja druga i trzecia oddzielone są od siebie ukośnym gzymsem. Okna na parterze i pierwszym piętrze są zamknięte łukami odcinkowymi. Na drugim piętrze okna w postaci ostrołukowych biforiów są umieszczone w odcinkowych wnękach. Na trzecim piętrze ryzalitu, w elewacji tylnej w każdej osi umieszczone są po dwa okienka ostrołukowe. W elewacjach bocznych między przyporami wnęki ciągnące się przez wysokość całego budynku, w środkowych osiach ostrołukowe okna tryforyjne umieszczone w odcinkowych blendach.
Bogate opracowanie zyskała fasada ryzalitu głównego, od strony ul. Dominikańskiej. W środkowej osi na parterze znajduje się główny portal wejściowy. Skłąda się ona z prostokątnego obramowania, z wpisanym weń, trójuskokowym, profilowanym ostrołukiem. W nim umieszczony jest otwór drzwiowy zamknięty odcinkowo i nadświetle wypełnione czterema ostrołukami. Po bokach części ostrołukowej dwa pola wypełnione reliefowymi ślepymi maswerkami, powyżej płycina z inskrypcją "GYMNASIUM A.D. MDCCCLXV exstrucum."
Najwyższe kondygnacje tego ryzalitu od strony fasady zajmuje dwukondygnacyjna aula, której trzy wysokie ostrołukowe okna wypełnione są kamiennymi laskowaniami i maswerkiem geometrycznym.

Łącza internetowe
Fotografie: Piotr Kożurno
© ICIMSS

W pobliżu