Kaczor-Paczkowska Paulina

1261145563otwarciewystawywgaleriisparkasse.jpg

Artystka plastyk

Data urodzenia: 1980 r.

Miejsce urodzenia: Grudziądz

Dyplom: 2005 – Wydział Sztuk Pięknych, UMK w Toruniu, rzeźba


Studia artystyczne rozpoczęła w 1999 r. na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku rzeźba. W latach 2000-2003 studiowała w pracowni prof. Józefa Szczypki. Po ukończeniu  IV roku studiów wyjechała na rok do Stanów Zjednoczonych (2003/2004). W trakcie tego pobytu odbyła między innymi studia rzeźby w kamieniu w Kennesa w State University pod kierunkiem Patrici Quilichini. Dyplom uzyskała w 2005 r. Promotorem pracy dyplomowej był adiunkt II st. Andrzej Borcz. Otrzymała wyróżnienie w zakresie rzeźby, pt. Strefa przeźroczystej przestrzeni oraz medal im. prof. Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom w roku akademickim 2004/2005.
Prace wykonuje z tradycyjnych materiałów rzeźbiarskich, takich jak glina, kamień, drewno, a także z żywic syntetycznych. Najbardziej jednak fascynuje ją szkło. Materiał ten wykorzystuje w swoich pracach już od kilku lat. Fascynacja tym materiałem rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to pracowała nad witrażami. Wówczas poznała różne techniki obróbki szkła. Już wtedy pracując ze szkłem barwionym zaczęła dostrzegać ważne dla niej aspekty szkła niebarwionego. Będąc na studiach, zaczęła tworzyć realizacje z bezbarwnych tafli szkła. Wykonała wówczas między innymi instalację pt. Powstawanie, w której szkło współdziałało z wodą (2002). Stworzyła także własne wyobrażenie Chusty Weroniki wykorzystując wyłącznie tafle szklane (2003). Jej praca dyplomowa była kontynuacją zainteresowań tym materiałem, zatytułowała ją Strefa przezroczystej przestrzeni (2005). Miała ona być świadomościowym powrotem do obecności tafli szklanych. Przezroczysta właściwość tafli pozwoliła Jej na wniknięcie do wnętrza szkła. W kolejnych pracach odeszła od konwencji tafli, zajęła się szkłem topionym łącząc je z innymi materiałami. W Cyklu Przemian I i Cyklu Przemian II wykorzystała szkło topione. Pozostała część prac była wykonana już z żywic poliestrowych. To one właśnie pozwoliły stworzyć materie, które świetnie współdziałały ze szkłem. Starała się odnaleźć w nich podobieństwa w taki sposób żeby z sobą współgrały, a nie konkurowały. Podobny był proces powstawania podczas tworzenia Uskrzydlonego, wykonany jest on ze szkła topionego i aluminium patynowanego.
Ważnym etapem w Jej twórczości było wykonanie rzeźby plenerowej Planetoida Toruń 12 999, której odsłonięcie odbyło się 19 II 2009 r. Rzeźba ta wykonana jest z elementów stalowych spawanych interpretujących orbitę zwieńczoną aluminiową planetoidą.
Od 2006 r. jest w trakcie studiów doktoranckich w zakresie rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Pracuje również w Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych, jako wykładowca rzeźby, rysunku i reklamy wizualnej.


Członkostwo w organizacjach:


Od 2005 – Związek Polskich Artystów Plastyków


Nagrody i wyróżnienia:


2005 – III nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie "Dzieło Roku 2005", w kategorii rzeźba
2006 – Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznał Stypendium - Nagrodę Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
2007 – Wyróżnienie przyznane prez Prezydenta Miasta Torunia za pracę Żart w konkursie "Dzieło Roku 2007", w kategorii rzeźba


Zobacz także:

do góry