Krzyżanowski pseudonim Brunette Models Piotr

polski artysta dźwiękowy, autor eksperymentalnej muzyki elektronicznej,

Data urodzenia: 1974

Miejsce urodzenia: Toruń

Dyplom: filozofia, UMK Toruń

Debiut:

1995 - płytą Magnus Luctus in Ergastulo


Brunette Models - polsko-cypryjski twórca ariergardowej muzyki eksperymentalnej, ocierającej się o gatunki: ambient, atmospheric deep listening music, sacred music oraz nurty transcendentalno-medytacyjno, kontemplacyjne i etniczne. Jest to alter ego artysty Piotra Krzyżanowskiego - artysty dźwiękowego, autora eksperymentalnej muzyki elektroniczno-akustycznej, funkcjonującego w Polsce i za granicą (Cypr).


Obok kilku innych twórców, zainicjował muzykę ambient w Polsce. Debiutował w 1995 r. płytą Magnus Luctus in Ergastulo, z której utwór pt. Gród średniowieczny ukazał się w 1999 r. na płycie dołączonej do miesięcznika „Estrada i Studio”. Twórca ten zajmuje się również produkcją muzyczną, inżynierią i programowaniem dźwięku oraz aplikacji i urządzeń do tego celu. Jest publicystą magazynu „Estrada i Studio” oraz tłumaczem spolszczenia programu typu DAW - Reaper. Z konotacji cypryjskich narodził się label Anadyomene Secret Records. Charakterystyką muzyki BM jest poszukiwanie dominanty brzmienia, jako podstawowego waloru estetycznego.


Z ważniejszych, indywidualnych projektów tego artysty należy wymienić: Magnus luctus in ergastulo (1995-1997), Apsychastenia (1999), Impressions of whispers (2000), 6th International Music Presentations of Ambient, Gorlice 2 0 0 4, Last poem (2008), Autarky (2010), Atlantis (2011), Parousia (2012). Do jego utworu Silver gray myth (Apsychastenia) wyreżyserowała teledysk Joanna Chołaścińska - toruńska artystka specjalizująca się w filmie animowanym. Ponadto współtworzył m.in. pojekty: Contemporary Electronic Soundscapes i Warsaw Electronic Festival (WEF), City Songs 7 (Requiem Records, 2002).


Płyta Last Poem stanowiła pożegnanie artysty z muzyką ambientową. Kolejne projekty wykraczają już poza ten gatunek, zapoczątkowując inspiracje bliskowschodnie, bizantyńskie czy greckie, na co nie bez wpływu był fakt zamieszkania artysty na Cyprze. Przez wiele lat współtworzył kulturalne oblicze Torunia, związany z tym miastem za przyczyną urodzenia i studiów (filozofia na UMK) oraz koncertów (ruiny Zamku Krzyżackiego). Ten etap twórczości opisany został w książce Moniki Weychert-Waluszko, której bohaterami byli toruńscy artyści pokolenia lat 70. (Toruń to..., Toruń 2005).


Obecnie kompozytor ten pracuje w duecie z wokalistką Agnes de Venice, a także tworzy wydania audiofilskie. Artysta cieszy się dużą popularnością za granicą (USA, Czechy, Japonia, Chiny, Tajwan). W 2011 r. prace BM znalazły się na liście najlepszych dziesięciu twórców audiofilskich, magazynu „Audiophile Sound” (Top Audio 2011).


Sam artysta swoją twórczość charakteryzuje w Manifeście, zamieszczonym na stronie labelu Anadyomene` Secret Records oraz w obszernym, dwuczęściowym wywiadzie udzielonym na stronie elmuzyka.blogspot.com:


http://elmuzyka.blogspot.com/2011/11/piotr-krzyzanowski-to-muzyka-jest.html


http://elmuzyka.blogspot.com/2011/11/piotr-krzyzanowski-to-muzyka-jest_07.html


Zobacz także:

do góry