Ciechowski Grzegorz

Muzyk rockowy, pianista, autor tekstów, kompozytor, lider i wokalista zespołu Republika.

Data urodzenia: 1957

Miejsce urodzenia: Tczew

Data śmierci: 22.12. 2001, Warszawa


W Tczewie skończył podstawówkę i liceum. Grywał na flecie i pianinie, występował w chórze i w zespołach. Studiował polonistykę na UMK w Toruniu. Wydał też tomik wierszy i zaczął karierę muzyczną. W 1979 dołączył do zespołu Res Publica i szybko stał się jego liderem. Jest autorem większości piosenek grupy, która od 1980 działała jako Republika..


Zespół Republika zaczął publiczne występy jesienią 1981 r. w Toruniu, a wiosną 1982 wystąpił w Warszawie. Proponował nowe, ostre brzmienie, oryginalne teksty oraz czarno-biały styl wizualny.


We wrześniu 1982 zespół nagrał pierwszą płytę długogrającą Nowe sytuacje. Wszystkie 10 utworów napisał Grzegorz Ciechowski. Zespół nagrał też anglojęzyczną wersję albumu, która ukazała się rok później w Wielkiej Brytanii jako 1984.


W następnych latach grupa nagrała jeszcze: Ciało, Klatka, Sam na linie i Moja krew. W połowie 1986 rozpadła się. Pod koniec 1986 Ciechowski zadebiutował jako „Obywatel G.C.”, rok później wydał pod tą nazwą płytę, a w 1988 następną Tak! Tak!, na której znalazły się m.in. przebój Nie pytaj o Polskę i Tak... tak... to ja. W 1989 r. wydał muzykę do filmu Stan strachu.


W 1990 r. w Opolu ponownie zagrała Republika. W tym okresie Ciechowski tworzył zarówno z zespołem jak i solo. Zespół wydał płytę Siódma pieczęć, składankę starych nagrań i koncert akustyczny, a Ciechowski nagrał album Obywatel świata i muzykę filmową do niemieckiego serialu Schloss Pompon Rouge.


W 1996 pod nazwą „Grzegorz z Ciechowa” wydał płytę OjDADAna z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru, zawierającą m.in. utwór Piejo kury, piejo.


Grzegorz Ciechowski był też producentem płytowym. Pomagał Kayah, Kasi Kowalskiej, Justynie Steczkowskiej, Marcinowi Rozynkowi, Krzysztofowi Antkowiakowi i Katarzynie Groniec.


Przedostatnia płyta Republiki Masakra, wydana w 1998 r. zawiera: Mamonę, Raz na milion lat i Odchodząc.


Grzegorz Ciechowski zmarł nagle w 2001 r. w Warszawie. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


Od kilku lat Toruń przyznaje nagrodę artystyczną jego imienia. Natomiast zespół Republika został uhonorowany w Piernikowej Alei Gwiazd specjalną płytą.


Ponadto corocznie, podczas koncertu pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Klubie Studenckim Od Nowa, przyznawana jest specjalna nagroda jego imienia dla młodych, utalentowanych muzyków.


Nagrody
2002 - nagroda Orła za album Wiedźmin w kategorii „Najlepsza muzyka”


Odznaczenia
2001 - pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
2009 - „Człowiek ze Złotym Uchem” - nagroda przyznana pośmiertnie, Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit `09


 


Zobacz także:

do góry