Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY

Lata: co roku w listopadzie

Adres: Podgórna 50/2 -87-100 Toruń Tel.. 48 609 688 852 e-mail: festival@aspektyfestival.pl lukas@aspektyfestival.pl

Telefon: 48 609 688 852

Adres WWW: www: http://aspektyfestival.pl/


Międzynarodowy festiwal filmowy odbywający się co roku w listopadzie w Toruniu. Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja filmów dokumentalnych o tematyce antropologicznej oraz promocja dziedziny jaką jest antropologia wizualna.


Organizator : Fundacja Emic


Partner: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu


Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY jest corocznym wydarzeniem organizowanym od 2007 r., a jego głównym celem jest promocja i prezentacja filmów z zakresu antropologii wizualnej. Dwie pierwsze edycje Festiwalu odbywały się wyłącznie jako pokazy filmów. Pierwsza edycja, jeszcze pod nazwą Prawa człowieka w aspekcie wielokulturowości - wędrujący festiwal RAI, odbyła się w 2007 roku. Od roku 2009 Festiwal prowadzi konkurs na najlepszy film antropologiczny.


Organizatorzy uważają antropologię wizualną nie tylko za dziedzinę naukową, ale i za specyficzny rodzaj prezentacji ludzi, ich kultury, zwyczajów, codzienności, charakteryzujący się ogromną wrażliwością i subtelnością w opisie ludzkiego życia. Ten właśnie sposób widzenia ludzi i ich codziennego życia organizatorzy pragną przybliżyć nie tylko antropologom, ale także tym wszystkim, którzy chcą spojrzeć na społeczności ludzkie z większym zrozumieniem. Antropologia wizualna to także próba zrozumienia kultury, uchwycenia jej ulotności i wieloznaczności


Prezentowane w ramach festiwalu filmy poruszają tematykę odmienności kulturowej, zwyczajów, dialogu międzykulturowego, opisują codzienność wybranych grup społecznych. Tematem interesującym organizatorów przede wszystkim jest człowiek, jego życie, jego świat oraz to, co jest dla niego szczególnie ważne – dom, rodzina, praca, zwykła codzienność, a więc świat w którym czuje się dobrze i który zna. Pokazywane filmy koncentrują się na dopasowywaniu się do nowych warunków życia, poszukiwaniach tożsamości, twórczych działaniach, których celem jest pomoc w zakorzenianiu się w obcym miejscu i to nie tylko w sensie geograficznym


W maju 2010 r. Festiwal Aspekty stał się członkiem CAFFE (Coordinating Anthropological Film Festivals in Europe), europejskiej sieci festiwali antropologicznych i etnograficznych. Obecnie stowarzyszenie skupia 16 festiwali antropologicznych i etnograficznych odbywających się w kilkunastu europejskich miastach.


( info ze str. http://aspektyfestival.pl/o-festiwalu.html)


 


 


Zobacz także:

do góry