Piekarska Joanna

Artysta plastyk, reżyser teatralny, poetka

Data urodzenia: 1906

Miejsce urodzenia: Saratowo

Data śmierci: 2. 06. 1996 Białystok

Debiut:

Debiut reżyserski: Historia cała o niebieskich migdałach Lucyny Krzemienieckiej, Teatr Baj Pomorski,


W Baju Pomorskim wyreżyserowała 18 przedstawień, w tym prapremierowe widowisko Wiktora Machalskiego O Wacku piekarczyku, Jacku kucharczyku, pysznych Krzyżakach i toruńskim pierniku (1948 )


W 1918 r. zamieszkała w Wilnie, gdzie uczyła się w gimnazjum i konserwatorium w klasie fortepianu, a następnie kontynuowała naukę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego. Będąc jeszcze studentką przygotowywała lalki do szopek, była spikerką, lektorką i reporterką Polskiego Radia. Po zakończeniu II wojny światowej pracowała jako plastyk i dekorator w wileńskim magistracie. W 1946 r. przybyła do Torunia na zaproszenie Ireny Pikiel – twórcy Teatru Baj Pomorski. W 1947 r. została dyrektorem naczelnym i artystycznym teatru, była też w nim stałym reżyserem. Dzięki staraniom Piekarskiej toruńska scena lalkowa została upaństwowiona, zyskując tym samym stabilność finansową.


Jej zasługą było upaństwowienie i ustabilizowanie finansowe sceny. Organizowała dla młodych adeptów lalkarstwa kursy przygotowujące do pracy scenicznej. Po objęciu dyrekcji przez Stanisława Stapfa do 1954 r. pełniła funkcję kierownika artystycznego oraz reżysera.


W 1954 r. objęła kierownictwo Teatru Lalki i Aktora "Marcinek" w Poznaniu, a w 1960 została dyrektorem Teatru "Świerszcz" w Białymstoku.


W 1972 r. odeszła na emeryturę, jednak nadal reżyserowała m.in. w Toruniu, Kielcach, Olsztynie, Gdańsku, Rabce i Warszawie.


Nagrody


1951 - III nagroda na Festiwalu Sztuk Radzieckich w Warszawie


1971 - nagroda za widowisko oraz III nagroda za reżyserię przedstawienia O Zwyrtale Muzykancie J.Wilkowskiego w Państwowym Teatrze Lalek "Rabcio Zdrowotek" w Rabce, V Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek


1974 - nagroda zespołowa za przedstawienie O Zwyrtale Muzykancie, III Tv Festiwal Widowisk Lalkowych


1993 - - nagroda za reżyserię spektaklu Baśń o dwóch nieustraszonych rycerzach z Białostockiego Teatru Lalek przyznana w plebiscycie na najpopularniejszy spektakl teatralny w 1992


Odznaczenia


1955 - Medal 10-lecia PRL


Zobacz także:

do góry