Gęstwicki Brunon

Malarz, rysownik

Data urodzenia: 1882

Miejsce urodzenia: Kwidzyn

Data śmierci: 8. 12. 1969


Urodził się w Kwidzynie, ale już jako czterolatek zamieszkał z rodziną w Toruniu. Tutaj ukończył klasyczne gimnazjum im. M. Kopernika. W 1901 r. wyjechał najpierw do Magdeburga, a następnie do Berlina, gdzie rozpoczął studia na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1901 r. zaczął rysować satyryczne ilustracje dla niemieckich i francuskich czasopism. W 1910 r. przeniósł się do Londynu, by po dwóch latach zamieszkać w Berlinie. W latach 1911- 1914 wystawiał w grudziądzkim Salonie Feliksa Rechlinga. W 1919 r. powrócił do Torunia. Należał do członków – założycieli Konfraterni Artystów, dla której namalował alegoryczne obrazy Sprawiedliwość i Rycerstwo. Jest też autorem prac Brama Mostowa i mury obronne w Toruniu i Ulica Bankowa w Toruniu, licznych portretów oraz cyklu rysunków Staromiejski rynek w Toruniu. Dla Drukarni Rolniczej zilustrował książkę dla dzieci Awanturki u wiewiórki. Gęstwicki jest autorem setek szkiców, akwarel i obrazów olejnych ukazujących uroki Torunia.


Wspólnie z bratem Feliksem namalował wielkoformatowy obraz Powitanie wojsk polskich w dniu 18 I 1920 w Toruniu. Niestety obraz został zniszczony przez hitlerowców. Swoje prace Brunon Gęstwicki wystawiał głównie na Pomorzu.


W 1967 r. otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt działalności twórczej.


Zmarł 8 grudnia 1969 roku w Toruniu i pochowany został na cmentarzu św. Jerzego. .


Źródło: Jan Bełkot, Gęstwicki Brunon Adam, w: Toruński Słownik Biograficzny, tom III, pod redakcją Krzysztofa Mikulskiego, Towarzystwo Miłośników Torunia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Toruń, 2002


 


 


Zobacz także:

do góry