Guttfeld Andrzej

1262869130zdecie1.jpg

Artysta malarz, profesor UMK

Data urodzenia: 1941 r.

Miejsce urodzenia: Toruń

Dyplom: 1968 – Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Malarstwo

Debiut:

1970 – Toruń


Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 1963-1968, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa.
Zatrudniony od 1975 r. jako starszy asystent, po przewodzie I st. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jako adiunkt, a od 1993 r. jako adiunkt II st., po przewodzie kwalifikacyjnym w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 XII 2001 otrzymał tytuł naukowy profesora. Od 1998 r. jest kierownikiem Zakładu Kształcenia Artystycznego w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu. Od chwili zatrudnienia na Wydziale Sztuk Pięknych, w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa dla studentów I roku KiR oraz zajęcia z rysunku i malarstwa dla studentów specjalizacji konserwacja papieru i skóry. Współorganizuje i prowadzi plenery malarskie dla studentów I roku, wielokrotnie też brał udział w organizowaniu wystaw prac plenerowych oraz wystaw sprawozdawczych studentów Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa. Jako autor i współautor programów nauczania zajmuje się także przygotowaniem egzaminów wstępnych i oceną prac plastycznych powstałych w czasie tych egzaminów. Był opiekunem artystycznym przy przewodzie I st. artysty plastyka - Mirosławy Rocheckiej.
Autor około pięćdziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik ponad stu wystaw zbiorowych malarstwa w kraju i za granicą. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych, polskich i zagranicznych.


Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia:


1985 – Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie im. B. Jamontta
1987 – I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Pastelem
1989 – III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Pastelem
1991 – I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Pastelem
1997-1998 – Nagrody i wyróżnienia w konkursie na "Obraz miesiąca" środowiska toruńskiego (marzec: malarstwo, I nagroda; kwiecień: malarstwo, wyróżnienie; maj: malarstwo, I nagroda; listopad: malarstwo, II nagroda; luty: malarstwo, wyróżnienie; czerwiec: malarstwo, II nagroda; październik: malarstwo, II nagroda; listopad: malarstwo, II nagroda; grudzień: malarstwo, II nagroda)
1998 – II nagroda w konkursie "Obraz Roku"
1998 – Nagroda główna Grand Prix III Ogólnopolskiego Biennale Pasteli
2002 – Medal Stowarzyszenia Pastelistów Polskich na I Międzynarodowym Biennale Pasteli
1982, 1987, 1994, 1998 – Nagrody II i III st. JM Rektora UMK za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne


Zobacz także:

do góry