Aniszczenko Eugeniusz

Aktor, reżyser teatralny

Data urodzenia: 1913

Miejsce urodzenia: Łuniniec (Białoruś)

Data śmierci: 29.01. 2002, Wrocław

Dyplom: Dyplom: Wydział Filozoficzny, Uniwersytetu im. Stefana Batorego, Wilno, 1939 r.

Debiut:

Debiut reżyserski: Szewc dratewka Marii Kownackiej, Teatr Lalek przy Teatrze Ziemi Opolskiej, Opole, 1952 r.


W czasie studiów współpracował z Kurierem Wileńskim jako krytyk. W czasie okupacji uczestniczył w prowadzonym przez profesora Stefana Srebrnego seminarium teatrologicznym oraz posiedzeniach Wileńskiego Towarzystwa Filozoficznego. W 1945 r. przyjechał do Poznania, gdzie pracował jako kierownik Oddziału Literatury i Teatru w Wojewódzkim Wydziale Kultury i Sztuki, a następnie jako Naczelnik Wydziału w Wydziale Wojewódzkim i Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie.


W 1959 r. został dyrektorem Teatru im. Fredry w Gnieźnie. Od 1963 roku reżyserował na scenach całego kraju - Częstochowy, Zabrza, Zielonej Góry, Opola, Koszalina, Gdańska i Torunia, gdzie w 1980 roku powstała ostatnia z jego inscenizacji.


Zadebiutował jako autor przekładu Niedźwiedzia Antoniego Czechowa dla Teatru Miejskiego w Gnieźnie w 1948 r. Był autorem tekstów piosenek do Wesela Figara Pierre’a de Beaumarchais oraz do Oberżystki Carla Goldoniego (Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) Szczecin, 1951 r.). Jest autorem adaptacji Zgubionego listu Iona Luci Caragiale (Teatr Ziemi Opolskiej Opole, 1952 r.)


Nagrody
1960 - Nagroda Artystyczna wojewody poznańskiego w dziedzinie teatru, Poznań


Odznaczenia
1963 - Odznaka 1000-lecia
1979 - Odznaka za zasługi dla woj. poznańskiego


Zobacz także:

do góry