Festiwal "Lato Filmów"

Lata: od 1995 r.

Adres WWW: http://www.latofilmow.pl/


Festiwal "Lato filmów" jest organizowany przez Fundację Działań Artystycznych i Filmowych "Ruchome Obrazy". Pierwszy pokaz filmu w ramach festiwalu miał miejsce w 1995 r. w Kazimierzu nad Wisłą, skąd w 2005 r. impreza przeniosła się na trzy lata do Torunia, by w 2008 r. znów zmienić miejsce, tym razem na Warszawę.
Festiwal zagościł w Toruniu przy okazji 11. odsłony tego kultowego wydarzenia. Na początek pokazano film "Przyjazny pocałunek" w reżyserii Kena Loacha. Ta projekcja zapoczątkowała równocześnie pierwszy w historii festiwalu konkurs na film z najlepszym scenariuszem. W programie festiwalu znalazło się ponad czterdzieści pozycji, wśród których będzie można obejrzeć mało znane filmy izraelskie, czeskie oraz te pochodzące z Azji Centralnej. Toruńska edycja "Lata Filmów" trwała od 8 do 17 lipca 2005 r.
Oficjalne otwarcie 12. edycji festiwalu miało miejsce 10 lipca 2006 r. W czasie trwającej siedem dni imprezy widzowie mogli obejrzeć ponad 200 filmów na 136 seansach mających miejsce w okolicach Rynku Staromiejskiego oraz w salach kina Orzeł, Naszym Kinie oraz Cinema City. Zwycięskim filmem festiwalu okazało się "Życie ukryte w słowach" Isabel Coixet, a nagroda publiczności trafiła do Jana Jakuba Kolskiego za film "Jasminum".
Ostatnia edycja festiwalu w Torunia miała miejsce w dniach 7-15 lipca 2007 r. W tym czasie widzowie mogli obejrzeć blisko dwieście filmów, kilkadziesiąt premier oraz filmy z ostatniego kinowego sezonu. Festiwal zainaugurował pokaz nagrodzonego w Cannes filmu "California Dreamin" Cristiana Nemescu, a zakończył koncert Richarda Bony. Specjalnymi gośćmi przeglądu byli: Krzysztof Zanussi, Łukasz Palkowski, Xawery Żuławski oraz Joanna Brodzik. Widzowie mieli rzadką okazję zapoznać się z kinem japońskim oraz bałtyckim.
Kolejne edycji festiwalu "Lato Filmów" odbyły się w Warszawie.


Zobacz także:

do góry