Jankowska Bożena Krystyna

muzykolog, dyrygent, bibliotekarz

Data urodzenia: 1940

Miejsce urodzenia: Wilno


Zainteresowania muzyczne rozwijała w Szkole Muzycznej w Toruniu,  w klasie fortepianu. Studia muzyczne ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jana Kaniewskiego.
Pracowała w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu w Gainecie Muzyki jako kustosz zbiorów muzycznych.
W lutym 1979 r. założyła Chór Kameralny UMK, który już po kilku latach pracy odniósł znaczący sukces zdobywając Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach.
W ciągu 25 lat nieprzerwanej pracy artystycznej skupiła wokół siebie kilka pokoleń studentów, kształcąc wokalnie i ogólno-muzycznie ok. 400 osób (jej wychowankiem jest m. in. obecny dyrygent Chóru Akademickiego UMK; Arkadiusz Kaczyński). Występując kilkadziesiąt razy z chórem, B. Jankowska prezentowała uniwersytet toruński na koncertach poza uczelnią; zarówno w kraju jak i za granicą. Brała udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Szwajcaria, Holandia, Białoruś. Każdorazowy udział Chóru pod dyrekcją B. Jankowskiej był propagowaniem godnego wizerunku miasta i Uczelni wśród elitarnej, muzycznej publiczności międzynarodowej.
Organizowała koncerty charytatywne i okolicznościowe (pamiętne zwłaszcza w okresie stanu wojennego 81/82 r.).


Wyróżnienia i nagrody:
2008
- medal "Za zasługi dla rozwoju Uczelni"


Zobacz także:

do góry