Wiśniewska-Maćkiewicz Cecylia

artysta grafik, bibliotekarz

Data urodzenia: 14 września 1928

Miejsce urodzenia: Grudziądz

Data śmierci: 1999

Dyplom: 1953 - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, w pracowni grafiki


Urodziła się w Grudziądzu w rodzinie wojskowej. W 1948 r. ukończyła Liceum Humanistyczne w Grudziądzu i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując w 1953 dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych (w pracowni grafiki pod kierunkiem profesora Jerzego Hoppena i Edwarda Kuczyńskiego).

Po studiach  podjęła pracę jako dekorator w firmie MHD. Od 1954 r. rozpoczęła pracę w Bibliotece  Uniwersyteckiej w Toruniu. Od 1975 r. aż do przejścia na emeryturę w 1988 r. pracowała w Gabinecie Sztuki Biblioteki.  

Jednocześnie rozwijała swoje pasje artystyczne, specjalizując się w grafice. Odbywała częste podróże artystyczne. Stworzyła wiele serii tematycznych grafik, a wśród nich  „Pomorze”, „Grudziądz”, „Toruń”, „Pomorski szlak kopernikowski”.
W latach 1960-1961 brała udział w rejsach po Morzu Śródziemnym oraz do Afryki Zachodniej. Wynikiem tych podróży były serie grafik prezentujące widoki Turcji, Egiptu, Libii, Tunisu, Grecji, Włoch.
Od 1961 r. tworzyła cykl graficzny ok. 60 zabytków Warmii i Mazur, przedstawiając m.in. Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Pasym, Świętą Lipkę, Kętrzyn, Reszel, Morąg, Frombork, Ostródę. Każdy z cyklów liczy około 20 prac wykonanych różnymi technikami. Wśród ulubionych technik była akwaforta,  metoda tzw. odprysku i inne techniki „trawione”. Poszukiwała też nowych technik, eksperymentując m.in. z obróbką kliszy metalowej. W późniejszych pracach stosowała linoryt.
Jej twórczość tematycznie skupiała się na pejzażu architektonicznym i architekturze zabytkowej, w której interesowała ją detal, poszczególne obiekty, podwórka. Częstym motywem jej prac są krużganki, wieże i bramy średniowiecznych budowli Warmii i Mazur. Obok rycin i rysunków tworzyła także grafikę użytkową (projekty ilustracji, okładek do książek, w tym dziecięcych, plakaty). Jej prace znajdują się w zbiorach Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie oraz w wielu bibliotekach krajowych, zbiorach prywatnych, szkołach, także w zasobach bibliotek narodowych we Francji, Anglii, Niemczech, Szwecji, Chile, USA, Kanady, Rosji.


Wystawy

W latach 953-1961 brała udział w licznych wystawach grafiki i rysunku polskiego (indywidualnych, środowiskowych i ogólnokrajowych) w kraju i za granicą, m.in.: w Warszawie, Toruniu, Aleksandrowie Kujawskim, Inowrocławiu, Bydgoszczy, Krakowie, Grudziądzu, Kielcach, Radomiu, a także na Węgrzech, w Niemczech, Austrii, ZSRR, Włoszech, Czechosłowacji, Szwecji, Anglii, Francji. W regionie warmińsko-mazurskim prezentowała swoje prace od 1962 r.:
Warmia i Mazury w Plastyce Polskiej - Centrum Biura Wystaw Artystycznych - Zamek, Olsztyn (1962), Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, Olsztyn (1970), Muzeum w Nowym Mieście Lubawskim (1970, 1977), wystawy objazdowe po województwie olsztyńskim (1972-1974, 1976-1977).

Udział w organizacjach
1954 – Związek Polskich Artystów Plastyków – pełniła kolejno funkcje sekretarza Sekcji Grafiki, członka Komisji Rewizyjnej, członka Rady Artystycznej Sekcji Grafiki.

Nagrody i wyróżnienia
1957 – wyróżnienie w konkursie „Pomorze w grafice”
1972 – Srebrny Medal Kopernika

Bibliografia
Kotłowski, Jan: Cecylia Wiśniewska-Maćkiewcz: grafika i rysunek. Katalog monograficzny z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej. – Toruń : Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Muzeum w Grudziądzu, 1994, materiał na stronie Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej kpbc.umk.pl
Cecylia Wiśniewska : grafika. – Olsztyn ; Związek polskich artystów Plastyków ; Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, 1962. – Folder wystawy. Z archiwum WBP w Olsztynie.


Zobacz także:

do góry