Rosa Halina

Konserwator papieru i skóry, wykładowca

Dyplom: 1971 - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zakład Konserwacji Papieru i Skóry Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, specjalności Konserwacji i Restauracji Zabytkowego Papieru i Skóry


Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK, gdzie prowadzi zajęcia na specjalizacji. W 1985 roku uzyskała tytuł doktora. Jest opiekunem wielu prac dyplomowych i magisterskich. Bierze udział w programach badawczych Zakładu.
Jednocześnie zajmuje się działalnością konserwatorską, dokonując konserwacji m.in. pasteli Stanisława Wyspiańskiego z Muzeum Narodowego w Poznaniu i Płocku, kurdybanu z Muzeum Narodowego w Gdańsku, pasteli Jakuba Wessla z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ponadto w pracy zespołowej dokonywała konserwacji skórzanych tek do grafik z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Albumu Brukselskiego z miniaturami na pergaminie z tejże Biblioteki. Konserwowała też starodruki dla Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu, teczkę Napoleona z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, zbiór dokumentów z Muzeum na Majdanku, kolekcję rysunków z Muzeum Narodowego w Gdańsku, konserwację rysunków kolekcjonerów w Polsce i Niemczech inne.


Zobacz także:

do góry