Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Dom Harcerza"

132794495020110605999919.jpg

Placówka wychowania pozaszkolnego, która od 1987 roku służy dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Data powstania: 1987 r.

Adres: Rynek Staromiejski 7, 87-100 Toruń

Telefon: 56 622 39 50, fax 56 621 01 55

Adres WWW: http://www.domharcerza.torun.pl/


Budynek
Budynek będący obecnie siedzibą "Domu Harcerza" to dawny pałac miejski burmistrza Torunia Jakuba Fengera, wzniesiony w 1739 r. na miejscu kilku parcel gotyckich. Zaprojektował go prawdopodobnie osiadły w Toruniu architekt pochodzenia włoskiego Jan Chrzciciel Cocchi. Pałac zyskał wytworną fasadę w stylu późnego baroku, w której wyróżniał się kuty balkon nad wejściem, wysoki mansardowy dach z lukarnami i wystawką zwieńczoną dekoracją rzeźbiarską. W 1798 r. budynek został zakupiony przez pruski rząd i przeznaczony na urząd celny, w związku z tym ok. 1800 r. dokonano przebudowy fasady oraz wnętrz, a Toruń stracił jeden z najpiękniejszych budynków barokowych. Z dawnego wystroju wnętrz przetrwały jedynie dwie pary intarsjowanych drzwi. Fasada zyskała wygląd zgodny z nowym stylem – klasycyzmem, co wiązało się z radykalnym uproszczeniem dekoracji architektonicznej. Obecnie jej środkową część zajmuje charakterystyczna półkolista wnęka z balkonem. W okresie międzywojennym mieścił się tutaj urząd skarbowy.

Oferta programowa Domu Harcerza

Aikido
Aikido, czyli sztuka walki, jednak bez elementów siłowych i niebezpiecznych przeciążeń.  Grupę prowadzi instruktor posiadający 3-Dan czyli stopień mistrzowski. Oferta skierowana do 4 grup wiekowych: dzieci młodszych, starszych, młodzieży i dorosłych.

Młodzieżowy Klub Przyjaciół Zwierząt „Anakonda”
Będący odpowiedzią na oczekiwania dzieci i młodzieży związane z chęcią działania na rzecz i w obronie pokrzywdzonych zwierząt. Dwie grupy zróżnicowane wiekowo współpracują z miejskim schroniskiem, organizują konkursy, happeningi, loterie na rzecz zwierząt.

Klub Iskierka
Mieszczący się w świetlicy na placu zabaw przy ulicy Podmurnej, to połączenie zabawy z nauką.  Klub prowadzi zajęcia plastyczne, teatralne oraz gry i zabawy służące rozwojowi ruchowemu i intelektualnemu wychowanków.

Kursy języka angielskiego, komputerowe

Zajęcia muzyczne:
- Studio Piosenki "Stars"
- Zespół "Dzieciaki - Śpiewaki"
- Zespół "Namuzowani"
- Kolor i Dźwięk - zajęcia rytmiczno-plastyczne
- Nauka gry na instrumentach klawiszowych
- Nauka gry gitarze

Zajęcia plastyczne
Prowadzone od wielu lat m.in.  przez znaną toruńską malarkę Danutę Ciechanowską. Formą zajęć bywa plener lub warsztaty, ale też  wspólne wyjścia na wystawy czyli upowszechniane kultury poprzez kontakt z oryginalnym dziełem sztuki.

Klub "Pomocna dłoń"
Kształtujący postawy społecznie akceptowane, właściwe postawy społeczne, szacunek dla drugiego człowieka i gotowość służenia pomocą potrzebującym.

Szachy
Zajęcia prowadzi dwukrotny mistrz Torunia w szachach. Placówka wyposażona jest w elektroniczne zegary czyli profesjonalny sprzęt szachowy. Niewątpliwym sukcesem grupy było zdobycie Mistrzostwa Polski Juniorów P 5 i P 30 oraz Pucharu Polski Juniorów P 15 do lat siedmiu w 2009 r.

Taniec
W Domu Harcerza działają 2 zespoły taneczne:
Zespół Tańca "Efekt" (2 młodzieżowe grupy wiekowe)
Zespół baletowy "Puenta" (3 dziecięce grupy wiekowe)
Trzecią formę stanowią zajęcia wokalno-rytmiczne obejmujące musical i rytmikę oraz gry i zabawy dla dzieci młodszych


Teatr
Teatr małych form "Foremka"
Klub Recytatora "Gappa"
Teatr Grudniowego Popołudnia
Kabaret "Demonstracja"
Klub Filmowy "Tapter"


Zobacz także:

do góry