Pietruszkiewicz Bronisław

Data urodzenia: 01.07.1939

Miejsce urodzenia: Wilno

Data śmierci: 24.10.2007

Dyplom: absolwent malarstwa w 1967 r.


plastyk, malarz, projektant plastyczny

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - malarstwo pod kierunkiem Stanisława Borysowskiego. Studia ukończył w 1967 r., po studiach rozpoczął pracę na UMK. W 1976 r. uzyskał stanowisko adiunkta, a w 1990 r. stanowisko docenta na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kierował Pracownią Ikonosfery w Instytucie Artystycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK. W latach 1995-1999 pracował również na Wydziale Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Jego twórczość plastyczna charakteryzowała się stosowaniem niekonwencjonalnych technik i materiałów (kolaż, asamblaż, relief, a także olej na płótnie) w sztuce.
Brał udział w licznych wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, a także w wystawach promujących polską sztukę za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Armenii, Gruzji, Belgii, Holandii, Grecji, Szwecji, na Cyprze, we Włoszech, na Słowacji, Litwie, Rosji.
W swoim dorobku posiada wiele nagród i wyróżnień w konkursach i wystawach ogólnopolskich, międzynarodowych, środowiskowych. Otrzymał także nagrody za działalność artystyczną i dydaktyczną. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Znany był ze znakomitego wyczucia kolorów i mistrzowskich kompozycji.
W 2008 r. odbyła się wystawa prac zmarłego profesora Pietruszkiewicza w Zakładzie Plastyki Intermedialnej Instytutu Artystycznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Źródło: Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945-2004. Materiały do biografii pod red. Sławomira Kalemby, Wydawn. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2006, s. 541.


Zobacz także:

do góry