Słociński Antoni

Aktor, reżyser, pedagog, wieloletni dyrektor Teatru „Baj Pomorski”

Data urodzenia: 1925 r.

Miejsce urodzenia: Miechów

Dyplom: (aktorski) Państwowa Wyższa Szkoła Aktorska (obecnie PWST), Kraków, 1949 r. ; (reżyserski) Wydział Reżyserii PWST, Kraków, 1960 r.

Debiut:

Aktorski: Wojownik w Amfitrionie 38 Jeana Giraudoux w reżyserii Bohdana Korzeniewskiego, Teatr Stary, Kraków, 1948 r.
Reżyserski: Zaczarowane koło Lucjana Rydla, Teatr Rozmaitości, Kraków, 1960 r.


Do Krakowa przyjechał w 1945 r. by studiować leśnictwo.  Odkrywając świat teatru podjął decyzję o rozpoczęciu studiów w szkole teatralnej, którą ukończył w 1949 r.  Aby uniknąć nakazu pracy, nie przystąpił do egzaminu dyplomowego na pierwszym kierunku czyli leśnictwie. W Amfitrionie 38 partnerowali mu m.in. Marta Stebnicka, Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, Zdzisław Mrożewski j Jacek Woszczerowicz.


Na scenie Teatru Starego im. J. Słowackiego (w latach 1946–1954 Teatr funkcjonował wraz z Teatrem im. Słowackiego w ramach Miejskich, a następnie Państwowych Teatrów Dramatycznych) grywał dziewięć lat. Od 1950 r. był instruktorem teatralnym w ruchu amatorskim. W 1955 r. podjął studia reżyserskie. W latach 1958 – 1967 prowadził zajęcia w Studium Teatralnym Centralnej Poradni Amatorskiego Ruchu Artystycznego. Był też asystentem na Wydziałach Lalkarskim i Aktorskim PWST w Krakowie. W międzyczasie ukończył również Międzywydziałowe Studium Kulturalno-Oświatowe na Uniwersytecie Śląskim dające możliwość prowadzenia zajęć fakultatywnych z dziedziny teatru. Prowadził je w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, Uniwersytecie Śląskim oraz na UMK w Toruniu.  W toruńskim „Baju” utworzył Teatrzyk Ożywionej Lektury. Za jego dyrekcji Teatr został zmodernizowany, a także odnowiona została festiwalowa tradycja „Baja”:  zorganizowano 3 edycje Spotkań Teatrów Lalek Polski Północnej. Antoni Słociński był też członkiem Rady Artystycznej Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (OFTJA) oraz Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Teatrów Polski Północnej. Mimo przejścia na emeryturę nadal jest aktywnym doradcą instruktorów ruchu amatorskiego, udziela się w Związku Artystów Scen Polskich. W 2008 r. obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej.


Nagrody i odznaczenia:

2005
- srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
2008
- Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego
2010
– Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski


Zobacz także:
Teatr "Baj Pomorski"

do góry