Kotlarczyk Józef

Artysta malarz

Data urodzenia: 1922 r.

Miejsce urodzenia: Szawle (Litwa)

Dyplom: 1948 - Toruń


Urodzony w 1922 r. w Szawlach na Litwie. W Wilnie przed II wojną światową Wydział Budowlany Państwowej Szkoły Technicznej im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Studiował też razem z bratem malarstwo w pracowni Tymona Niesiołowskiego oraz grafikę i rysunek u prof. Edwarda Kuczyńskiego. W czasie wojny zaangażował się w działalność Armii Krajowej. Razem z bratem Zygmuntem stworzył komórkę zajmującą się tworzeniem i kopiowaniem planów, map operacyjnych oraz urzędowych dokumentów i pieczątek. Po zakończeniu wojny razem z rodziną przeniósł się do Torunia i zamieszkał w kamienicy przy ul. Kopernika 17. W 1948 r. Józef Kotlarczyk uzyskał dyplom artysty malarza w pracowni Tymona Niesiołowskiego na nowo utworzonym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Razem z bratem Zygmuntem, stworzyli tandem artystyczny. Dowodem ich współpracy było ozdobienie w 1946 r. drzeworytem o tematyce toruńskiej pierwszego numeru czasopisma studenckiego "Alma Mater Thoruniensis". Kotlarczyk był jednym z głównych filarów założonej w 1958 r. grupy artystycznej "Grupy Toruńskiej".
W działalności artystycznej Kotlarczyka fascynowały zagadnienia związane z architekturą oraz światłem, czego dowodem były duże serie jego rysunków piórkiem z dokładną datą ich powstania na odwrocie. Lata 60. i 70. to okres intensywnej twórczości i działalności wystawienniczej.
W latach 70. otrzymał, w związku z przebudową wschodniej pierzei Rynku Staromiejskiego, strych w jednej z kamienice, gdzie urządził zaprojektowaną przez siebie pracownię, w której bibliotekę oraz kolekcję płyt gramofonowych.
W 1983 r. przeszedł na emeryturę. Pochowany został na cmentarzu św. Jerzego w 1994 r.


Opracowano na podstawie Toruńskiego Słownika Biograficznego


Zobacz także:

do góry