Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Billbordach Art Moves

Telefon: 604 967 852

Adres WWW: http://www.artmovesfestival.org


Festiwal organizowany jest od 2008 r. we współpracy z wybitnymi artystami z całego świata. Skupia twórców (zarówno tych z dużym dorobkiem artystycznym, jak i tych dopiero rozpoczynających swoją artystyczną drogę) wokół idei sztuki refleksyjnej – sztuki, która żywo interesuje się rzeczywistością psychospołeczną. Festiwal inicjuje i prezentuje ważne wydarzenia artystyczne w ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich, dzięki czemu wybitne dzieła sztuki docierają do bardzo szerokiej publiczności.
Sztuka współczesna w coraz większym stopniu ogniskuje się wokół imprez i wydarzeń czysto komercyjnych, a równocześnie zainteresowanie nią wśród szerszej publiczności jest raczej nikłe, dlatego Festiwal Art Moves jest odpowiedzią na taki stan rzeczy i próbą wyjścia z impasu. Jest też eksperymentalną platformą wymiany doświadczeń i poszukiwania rozwiązań, gdyż jego twórcy są głęboko przekonani, że sztuka nie powinna dać się sprowadzić do roli gadżetu czy luksusowego produktu sprzedawanego w ekskluzywnych supermarketach (galeriach i na targach sztuki), lecz ma dużo istotniejsze cele. Jednym z jej zadań to kreowanie alternatywnych głosów, uwrażliwiających widza na otaczającą go rzeczywistość psychospołeczną i pomagających mu w lepszym komunikowaniu się z samym sobą i ze światem zewnętrznym.
Swoje prace na Festiwalu pokazywali m.in. Doug Aitken (zdobywca Złotego Lwa na Biennale w Wenecji), Edward Burtynsky (laureat nagrody TED Prize) czy Mark Titchner (nominowany do nogrody Turner Prize).
Od 2010 roku organizatorzy Festiwalu przyznają Nagrodę Specjalną Festiwalu – Art Moves Special Award. Nagroda ta jest przyznawana artyście za rzadką we współczesnym świecie konsekwentną postawę artystyczną, otwartą na otaczającą nas rzeczywistość. Postawa ta przejawia się w tworzeniu wybitnych dzieł sztuki, które poruszają i stwarzają nowe tropy interpretacyjne, dzięki którym możemy na nowo przyjrzeć się zarówno samym sobie, jak i światu, w którym żyjemy. Pierwszym laureatem tej nagrody został angielski artysta Mark Titchner. Laureaci za rok 2011 to uznani artyści – Kanadyjczyk Ken Lum i Meksykanin Marcos Ramirez Erre.
Częścią Festiwalu jest Konkurs Sztuki na Bilbordach. Jego ranga ciągle rośnie, czego dowodem jest fakt zgłoszenia do konkursu w 2010 r. ponad 1100 prac, wykonanych przez artystów z 60 krajów świata: USA, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Francji, Niemiec, Gwatemali, Chin, Japonii, Iranu, Gruzji, Indii, Malediwów i wielu innych.
Konkurs ma za zadanie propagowanie i popularyzowanie sztuki na bilbordach oraz zachęcenie artystów do tworzenia sztuki zaangażowanej w rzeczywistość. Konkurs ma charakter otwarty i może w nim wziąć udział każdy artysta zainteresowany sztuką na bilbordach, jednak organizatorzy kierują go głównie do artystów młodych jako najbardziej skłonnych do zmierzenia się z nowymi tematami i nietypowymi sposobami prezentacji sztuki.
Konkurs co roku organizowany jest pod specjalnym hasłem przewodnim, w roku 2009 było to hasło: "Czy wszystko jest ze sobą powiązane?", w 2010 – "Razem czy osobno?" a w 2011 – "Rzeczywistość czy fikcja? Udajmy, że tego nie ma".
W roku 2009 Nagrodę Główną Konkursu przyznawaną przez międzynarodowe jury  otrzymała Barbora Novotna ze Słowacji, a w 2010 Jakub Geltner z Czech.


Zobacz także:
Galeria Rusz (Joanna Górska i Rafał Góralski)

do góry