Kino "Orzeł"

Jedno z najstarszych kin Torunia.

Data powstania: 1928

Adres: Dawna siedziba: Strumykowa 3


Kino ORZEŁ działało w Toruniu nieprzerwanie ponad 80 lat, stając się nieodłączną częścią pejzażu kultury miasta. Tym samym obok Muzeum Okręgowego i Teatru Miejskiego było jedną z najstarszych placówek kulturalnych w Toruniu.


Pierwszy seans filmowy w budynku przy ul. Strumykowej 3 odbył się 22 lutego 1928 r. Kino działało w kamienicy wybudowanej w XIX w. w środku fosy dzielącej średniowieczny Stary i Nowy Toruń. Przypominają o tym gotyckie baszty za tylną ścianą budynku.


W latach trzydziestych. kino nosiło nazwę „LIRA”. Uchodziło za kino o wyższym poziomie (najniższy reprezentowało kino „Corso” przy Prostej 2, oferujące tańsze bilety i prezentujące głównie westerny. Kinem premierowym był dzisiejszy „Grunwald”). W 1936 roku przemianowano „LIRĘ” na „ASA”. Liczyło wówczas 300 miejsc. W tym czasie w repertuarze kina zaczęły pojawiać się wielkie hity polskiego przedwojennego kina, np.: "Antek Policmajster" z Adolfem Dymszą czy legendarny "Znachor". Do wybuchu wojny „AS”, z uwagi na dość wysokie ceny biletów, odwiedzany był głównie przez urzędników, inteligencję i klasę średnią.

Po drugiej wojnie światowej kino po raz kolejny zmieniło nazwę, tym razem na  „Orzeł”. W latach pięćdziesiątych w „Orle” odbywał się festiwal filmów dedykowanych Polskiej Partii Robotniczej. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Kino „Orzeł” było jednym z najważniejszych i najpopularniejszych ekranów Torunia. Jako kino studyjne prezentowało ambitny repertuar dla bardziej wymagających miłośników X Muzy.

”Orzeł” stał się kinem studyjnym z prawdziwego zdarzenia. W repertuarze znalazły się nowe cykle filmowe, ogólnopolskie przeglądy i retrospektywy. Powstał też Dyskusyjny Klub Filmowy i edukacyjna Młodzieżowa Akademia Filmowa. We wnętrzach odbywały się  koncerty i wystawy sztuki współczesnej. Kino stało się też centrum festiwalu ToFiFest, który z imprezy lokalnej szybko przeobraził się w jedno z najważniejszych w kraju wydarzeń kina autorskiego i niezależnego.
Kino zostało zamknięte z przyczyn ekonomicznych 27 lipca 2008 roku.
Ostatnim seansem była projekcja komedii produkcji nowozelandzkiej pt. "Rekin kontra orzeł".


Opracowano na podstawie: http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,5495713.html#ixzz1OVSVbvf0


Zobacz także:

do góry