Fundacja Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu

office@planetarium.torun.pl

Adres: ul. Franciszkańska 15-21 Toruń

Telefon: tel. 056 622 50 66


Założyciele, zarząd, struktura:
Rada Fundacji – prof. dr hab. Andrzej Strobel, prof. dr hab. Leszek Dziawgo, Zbigniew Klonowski
Zarząd Fundacji – Anna Broniewicz, Aleksandra Kuczborska, Janina Mazurkiewicz, Lucjan Broniewicz
pracownicy CPK „Planetarium”

Historia powstania:
Fundacja została ustanowiona przez trzech prywatnych fundatorów w dniu 2 lutego 1990 roku. W maju 1990 roku postanowieniem Sądu Rejonowego w Warszawie została wpisana do rejestru fundacji. Dnia 20 czerwca 2001 roku, zgodnie z wprowadzonymi zmianami legislacyjnymi, dokonano wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Dnia 1 VI 1993 roku Fundacja została użytkownikiem budynku Planetarium, tj. adaptowanego na ten cel zbiornika pogazowego z II poł. XIX w., zobowiązując się do samodzielnego zarządzania tą placówką kulturalno – oświatową, bez korzystania z dotacji miejskich na bieżącą działalność.
Otwarcie Planetarium miało miejsce 17 II 1994 r., a w lipcu 2005 r. w budynku uruchomiona została kolejna atrakcja, tj. interaktywna wystawa w sali Orbitarium.

Obszary działalności:
W ramach swojej działalności Fundacja zarządza toruńskim Planetarium, w którym prezentowane są seanse astronomiczne, popularnonaukowe i muzyczne, a także prowadzona jest interaktywna wystawa Orbitarium. Fundacja, przygotowuje i organizuje obserwacje astronomiczne nieba przez telskop. Współpracuje z wieloma instytucjami samorządowymi i oświatowymi, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oraz z innymi planetariami w kraju i za granicą. Jest organizatorem imprez w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Kierując się statutowymi celami wspomaga finansowo i rzeczowo Muzeum Mikołaja Kopernika – dział Muzeum Okręgowego w Toruniu. W ciągu dwudziestolecia swojej działalności (1990-2010) wsparła Dom Kopernika przede wszystkim w zakresie wzbogacenia muzealiów do księgozbioru; w kolekcjach i zespołach: malarstwa, rzeźby, małych form przestrzennych, rycin, medali, numizmatów, filateliów, kart fonicznych, dokumentów życia społecznego, plakatów, kalendarzy, pocztówek, pamiątek i fotogramów artystycznych o wartościach archiwalnych. Do najcenniejszych muzealiów pozyskanych i przekazanych tą drogą zaliczyć należy przede wszystkim medaliony, medale i małe formy przestrzenne upamiętniające 500 urodzin Mikołaja Kopernika, pocztówki z XIX/XX w. przedstawiające zabytki miast i pamiątki związane z twórcą teorii heliocentrycznej, kopie portretów, kontynuatorów rozwoju myśli kopernikowskiej – Galileusza i Jana Keplera – oraz kopię globusa nieba Mercatona z 1551 r. W latach 2000-2010 skupiono się na gromadzeniu dokumentacji dotyczącej badań związanych z grobem Mikołaja Kopernika w Katedrze Fromborskiej i w Bibliotece w Szwecji w Uppsal, które doprowadziły w konsekwencji do uroczystego ponownego pochowania wielkiego astronoma. W pierwszym dziesięcioleciu swojej działalności w latach 1990-2000 Fundacja dofinansowała również wystawy stałe, czasowe i pokazy, działalność edukacyjną, imprezy, koncerty, wernisaże, spotkania ze sponsorami, konkursy młodzieżowe z zakresu astronomii, astronautyki i plastyczno – literackie, zakupy urządzeń technicznych podnoszących komfort pracy oraz drobne remonty.
Fundacja Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu współpracuje ze szkołami noszącymi imię Mikołaja Kopernika: w Ślesinie (od 2001 r.) w Swarzędzu - Zalasewie (od 2005 r.), Gałczewie (od 2006 r.) w Sławkowie (od 2008 r.) i w Toruniu (2008 r.) Udziela konsultacji, przygotowuje niezbędne materiały związane z nadaniem szkołom imienia. Uczestniczy we wszystkich ważniejszych uroczystościach w/w szkół. Przygotowuje okolicznościowe pokazy, prezentuje filmy o Mikołaju Koperniku i kontynuatorach myśli kopernikowskiej. Bierze udział w piknikach i wieczorkach astronomicznych i innych sesjach naukowych (Ślesin, Gałczewo, Sławkowo), konkursach rysunkowych i literackich (udział w jury, fundowanie nagród). Wzbogaca biblioteki szkolne o książki z zakresu tematyki kopernikowskiej i astronomicznej.
Fundacja nawiązuje i utrzymuje kontakty z prasą, radiem i telewizją, angażując się w różne formy popularyzacji astronomii i pokrewnych jej dyscyplin.

Najważniejsze wydarzenia:
17 II 1994 – otwarcie Planetarium
VIII-IX 2003 – „Wielka Opozycja Marsa” na Starym Rynku i publiczne obserwacje przez teleskop z wieży Ratusza
I 2005 – „Operacja Tytan” - realizacja wspólnie z TVP 1 relacji z lądowania próbnika Huygens na Tytanie
28 VI 2005 – otwarcie sali Orbitarium
II 2006 – początek emisji comiesięcznego programu „Planetarium” w TVP, najpierw na ogólnopolskiej antenie, a następnie regionalnej TVP Info (do I.2010 r.)
22 II 2008 – zakończenie prac remontowych – odrestaurowanie zniszczonego Domu Gazownika (prace sfinansowane przez Gminę Miasta Toruń)
III 2009 – koncerty „Kosmofonia” Józefa Skrzeka w toruńskim Planetarium





Zobacz także:

do góry