Toruń Blues Meeting


Festiwal muzyczny, odbywający się od 1990 w przedostatni tydzień listopada w Toruniu. Organizatorem jest klub studencki „Od Nowa” w Toruniu, znany w Polsce z takich imprez jak: Jazz Od Nowa Festival, Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra, Afryka Reggae Festival.
Festiwal nie jest typowym konkursem. Uczestnicy nie otrzymują nagród, dzięki czemu nie występuje rywalizacja. Jedyną nagrodą dla wykonawców są brawa publiczności zgromadzonej w klubie. Idea festiwalu to prezentacja różnych form i stylów bluesa oraz połączenie młodości z doświadczeniem. Na festiwalu można usłyszeć zarówno bluesa akustycznego, elektrycznego, boogie, jump, west coast, blues rocka, country bluesa jak i nieśmiertelnego bluesa chicagowskiego.
Festiwal został wymyślony i jest od początku realizowany przez kierownika klubu „Od Nowa”, absolwenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Maurycego Męczekalskiego. Co roku Festiwal kończy się jam session na małej scenie klubu. Występują na nim przedstawiciele publiczności jak i muzycy z różnych formacji muzycznych.
Goście Festiwalu
W kilkunastoletniej historii festiwalu przewinęły się największe gwiazdy klasycznego bluesa i wszyscy znaczący w Polsce wykonawcy: Martyna Jakubowicz, Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Irek Dudek, Jan „Kyks” Skrzek, After Blues, Blues Flowers, Obstawa Prezydenta, Easy Rider, Swawolny Dyzio, Gang Olsena a także toruńskie zespoły – Tortilla oraz Nocna Zmiana Bluesa. Od wielu lat rolę niekwestionowanej gwiazdy Festiwalu pełni zespół Dżem.
Od połowy lat 90. w Toruniu zaczęli występować bluesmani z całej Europy, Australii oraz USA. W ostatnich latach w klubie wystąpił między innymi Keith Dunn, a także Carlos Johnson, Mike Russell, Guitar Crusher, John „Broadway” Tucker, Michael Roach oraz Earl Green.
To wyjątkowy festiwal muzyki bluesowej, znany głównie ze wspaniałej  atmosfery, która przypomina coroczne spotkania przyjaciół. Festiwal odbywa się zawsze w przedostatni weekend listopada. Niezmiennie od lat do toruńskiej „Od Nowy” zjeżdżają w tym czasie fani tej muzyki z całego kraju. Festiwal trwa dwa dni, chociaż zdarzały się w historii imprezy 3-dniowe.
Festiwal nie jest konkursem. Uczestnicy nie otrzymują nagród. Dzięki temu nie występuje niezdrowa atmosfera „sportowej” rywalizacji. Jedyną nagrodą dla wykonawców są brawa publiczności zgromadzonej w klubie. Ideą  festiwalu jest prezentacja różnych form i stylów bluesa oraz połączenie młodości z doświadczeniem. Na scenie „Od Nowy” pojawiają się wykonawcy reprezentujący bluesa elektrycznego i akustycznego, boogie, jump, west coast,  blues-rocka, country bluesa i oczywiście nieśmiertelnego bluesa chicagowskiego. Bywalcy festiwalu mogą podziwiać zespoły, duety i solistów, weteranów i młodych adeptów bluesowej sztuki, którzy maja okazję wystąpić przed szerszą publicznością, u boku swoich starszych kolegów „po fachu”.
Na deskach Od Nowy występowali już tacy artyści jak: Tadeusz Nalepa, Irek Dudek, Dżem, Nocna Zmiana Bluesa, Martyna Jakubowicz, Easy Rider, Kasa Chorych, Mira Kubasińska, Gang Olsena, Jan „Kyks” Skrzek, Obstawa Prezydenta, Blues Flowers, After Blues, Boogie Boys, czarnoskórzy bluesmani z USA – Keith Dunn, Carlos Johnson, John „Broadway” Tucker, Michael Roach, Guitar Crusher i Earl Green oraz wykonawcy z Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Włoch, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Białorusi, a nawet z dalekiej Australii.
Od samego początku rolę gospodarza festiwalu pełni Maurycy – szef klubu „Od Nowa” i lider toruńskiej grupy Tortilla (dawniej Tortilla Flat).
Co roku bluesmani i bluesfani dają świadectwo kondycji bluesa w Polsce. Przez dwa wieczory na scenie można zobaczyć kilkanaście zespołów. Każdego roku w festiwalowych koncertach bierze udział około 1.500 osób.
Atmosfera legendarnego już klubu „Od Nowa” sprawia, że koncerty są wyjątkowo gorące i niepowtarzalne. Niezwykły klimat festiwalu tworzą jego wierni sympatycy, którzy cyklicznie przyjeżdżają na toruńską imprezę.
Tradycją Toruń Blues Meeting są nocne jam sessions na małej scenie klubu. Biorą w nich udział  muzycy z różnych formacji, a często również „przedstawiciele” publiczności. Nigdy nie wiadomo,  kto z kim zagra. Gorące jamy trwają do białego rana, a rekordowy zakończył się w pewną listopadową niedzielę o 12 w południe!
Ten festiwal to spotkanie kilku pokoleń, dla których najważniejszy jest blues.
Toruń Blues Meeting powstał w 1990 roku. Festiwal wymyślił i od początku realizuje Maurycy Męczekalski - obecny szef klubu, który zamiłowanie do bluesa wyniósł z audycji, nieodżałowanej Marii Jurkowskiej, w radiowej "Trójce". Poza tym Toruń, to miasto z bluesowymi tradycjami. Tu urodził się Ryszard "Skiba" Skibiński założyciel legendarnej Kasy Chorych. Tu studiował Jan "Junou" Janowski, który wspólnie z Irkiem Dudkiem stworzyli Irjan - pierwszy polski zespół bluesowy (Dudek zresztą "waletował" jakiś czas w toruńskich akademikach). W Toruniu działają Nocna Zmiana Bluesa i Tortilla  - jedne z najbardziej aktywnych grup na polskiej scenie bluesowej. Na takim gruncie aż prosiło się o festiwal bluesowy. No i stało się. Na pierwszym, pionierskim  TBM w 1990 roku wystąpiło kilka znanych do dziś grup (Easy Rider, Nocna Zmiana Bluesa, After Blues), a publiczność dopisała raczej skromnie (ok. 200 osób). Później było już coraz lepiej. Już na drugim festiwalu wystąpił "ojciec polskiego bluesa" Tadeusz Nalepa. W 1993 roku po raz pierwszy zagrał Dżem, który do dziś jest niekwestionowaną gwiazdą imprezy, a w połowie lat 90. zaczęli pojawiać się autentyczni, czarnoskórzy bluesmani z USA - ojczyzny bluesa. Od wielu lat festiwal ma już w pełni międzynarodowy charakter. Obok amerykańskich mistrzów bluesa,  występują znakomici bluesmani z Europy, a nawet z egzotycznej Australii.
Z roku na rok festiwal nabierał rozmachu i znaczenia. W tej chwili, to już bardzo poważna,  bluesowa impreza, na którą przyjeżdżają miłośnicy bluesa z całej Polski. Niektórzy twierdzą, że to trzeci po Rawie Blues i Olsztyńskich Nocach Bluesowych festiwal bluesowy w Polsce, a pod względem atmosfery panującej na koncertach, może nawet je przewyższa. Właśnie klubowy klimat koncertów, bliskość wykonawców, których zawsze można spotkać w barze, atmosfera radości i przyjaźni, to chyba najważniejsza cecha toruńskich spotkań z bluesem. Toruń Blues Meeting ma swoich oddanych fanów, ale co roku pojawiają się nowi, których prawie natychmiast pochłania niezwykła atmosfera koncertów.


Zobacz także:

do góry