Majowy Buum Poetycki

Adres: ul. Gagarina 37A, Toruń

Telefon: 0-56 611-22-66

Adres WWW: http://www.buumpoetycki.umk.pl


Organizatorzy:
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „ Od Nowa”


Majowy BUUM Poetycki to obecnie  jeden z największych festiwali literackich w Polsce, który w dodatku wykracza poza literaturę i poezję, prezentując różnorodne nurty i formy sztuki:  performance czy happening oraz pokazuje rozmaite trendy czy poszukiwania niezależnych muzyków.


Majowy BUUM Poetycki nawiązuje do  tradycji „Toruńskich Majów Poetyckich” oraz późniejszych spotkań z poezją organizowanych w „Od Nowie” w latach 70., w których brali udział między innymi Edward Stachura i Ryszard Bruno Milczewski.


Idea reaktywowania poetyckich spotkań narodziła się z  początkiem 2000 roku. Pomysłodawcami byli m.in. Miłka Malzahn i Waldemar Ślebarski oraz Maurycy Męczekalski – szef Od Nowy. Spotkania miały początkowo nazywać się Toruńskie Zderzenia Poetyckie, jednak ostatecznie przyjęto nazwę  Majowy BUUM Poetycki.


Pierwsza edycja Majowego Buumu Poetyckiego odbyła się 18 maja 2000 roku. Już wtedy był to festiwal interdyscyplinarny,  uzupełnieniowy o koncerty wykonawców związanych z nurtem niezależnej poezji oraz zespołów uprawiających  awangardowe formy określane jako “nowa muzyka improwizowana”.


Po kilku latach funkcjonowania impreza przerodziła się w festiwal szeroko pojętej sztuki niezależnej.  Ważnym elementem Majowego BUUMU Poetyckiego są kiermasze wydawnictw i niezależnych pism literackich z całego kraju.


Źródło:
http://buumpoetycki.wordpress.com/historia-buumu/


Zobacz także:

do góry