Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt"


Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" - festiwal teatralny odbywający się od 1991 roku na przełomie maja i czerwca w Toruniu. Organizuje go Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu.
W trakcie festiwalu prezentowane są wydarzenia teatralne z państw Europy. W ramach festiwalu odbywają się także imprezy towarzyszące: wystawy plastyczne, koncerty, projekcje filmów, spotkania z artystami i twórcami przedstawień.
Historia
Historia festiwalu sięga 1959 roku. Do 1991 roku festiwal nosił nazwę "Festiwal Teatrów Polski Północnej".
W 1959 roku zainaugurowano pierwszy Festiwal Teatrów Polski Północnej, którego inicjatorem był ówczesny dyrektor teatru Hugon Moryciński. Organizował go Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Był w tamtym okresie jedynym festiwalem ukazującym sztukę teatralną północnej Polski. W trakcie festiwalu prezentowane były polskie wydarzenia teatralne.
Gdy w 1991 festiwal został zreorganizowany przez dyrektora Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, Krystynę Meissner, postanowiła ona znacząco rozszerzyć jego formułę, nadała festiwalowi charakter ogólnopolski i międzynarodowy. Zmieniono też nazwę, na Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt".


Zobacz także:

do góry