Świętojański Festiwal Organowy


Pierwszy festiwal organowy odbył się kościele pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w 1985 r., dwa lata po zakończeniu renowacji zabytkowych organów barokowych zbudowanych przez Mateusza Brandtnera w 1688 r. umożliwiających jako jeden z niewielu czynnych w Polsce wykonanie stylowej muzyki dawnej. Wykonawcą koncertu inauguracyjnego był prof. Feliks Rączkowski wybitny polski organista i kompozytor.
Początkowo koncerty odbywały się jedynie na małych organach barokowych. Dzięki staraniom ks. Zdzisława Wyrowińskiego w 1991 r. wyremontowano główny instrument zbudowany przez Maxa Terleckiego w 1878 r. Dzięki temu można było poszerzyć możliwości Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej.
Dość powszechna stała się praktyka koncertów dwuczęściowych: w pierwszej muzyka dawna na organach barokowych, w drugiej utwory nowsze na instrumencie romantycznym.
W 2003 r. koncerty organowe w ramach festiwalu można było po raz pierwszy usłyszeć poza murami toruńskiej katedry. Najpierw muzyka organowa zabrzmiała w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Rubinkowie. W kolejnych latach usłyszeliśmy instrumenty z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii, Ducha Świętego, Matki Boskiej Zwycięskiej, Miłosierdzia Bożego, Opatrzności Bożej oraz Podwyższenia Krzyża Świętego. Poza Toruniem koncerty odbywały się również w Chełmnie, Grudziądzu oraz Nowym Mieście Lubawskim.
Poprzez artystów z innych krajów europejskich (Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii) i nie tylko (Stany Zjednoczone) Świętojański Festiwal Organowy staje się imprezą międzynarodową. Twórcą festiwalu i pierwszym dyrektorem artystycznym do 1995 r. był Marian Dorawa. W latach 1996-2001 funkcję tę pełnił prof. Roman Grucza. Od 2002 roku Świętojański Festiwal Muzyki Organowej kierowany jest przez ks. dr. Mariusza Klimka. Festiwal odbywa się pod patronatem ks. bp. Andrzeja Suskiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.


Zobacz także:
Dorawa , Marian

do góry