Kino "Niebieski Kocyk"

Adres: ul. Gagarina 37a, 87-100 Toruń

Adres WWW: http://www.odnowa.umk.pl/main.php?PAGE=kino_niebieski_kocyk


Historia:
Kino Studenckie "Niebieski Kocyk" istnieje od 1996 roku. Od początku swej działalności było otwarte dla studentów żądnych wielkich przeżyć w sali kinowej na filmach, których, na co dzień nie można zobaczyć. Kino prezentuje ambitny repertuar kinowy - filmy starsze, te bardzo znane i wielkie oraz te mniejsze, ale wcale nie mniej interesujące. Cotygodniowe pokazy uzupełniane są przeglądami twórców i ważnych trendów we współczesnym oraz tym starszym kinie. Pokazy odbywają się w klubie "Od Nowa".
Największym osiągnięciem "Niebieskiego Kocyka" jest organizowanie międzynarodowego festiwalu "Młode Kino Europejski". Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1999 roku. Głównym założeniem festiwalu jest promocja młodych twórców oraz kultury krajów europejskich. W 1999 roku był to pierwszy festiwal, który na taką skalę promował młodych twórców. Filmy wyświetlane podczas jego trwania w większości wypadków nigdy więcej nie zostały pokazane w Polce.
Na festiwal składają się trzy konkursy: filmów fabularnych długometrażowych (debiut lub 2. film), etiud studenckich oraz filmów amatorskich. W każdej kategorii zostaje przyznana nagroda publiczności. Oprócz pokazów filmowych w ramach festiwalu odbywają się liczne koncerty muzyczne oraz wystawy fotografii i pokaz audiowizualne.


Zobacz także:

do góry