Klub "Supełek"

Adres: ul. Szpitalna 8, 87-100 Toruń


Zespół Rękodzieła Artystycznego Klub "Supełek" (1979-2010)
Historia:
Klub "Supełek" powstał 24 kwietnia 1979 r. z inicjatywy Wandy Malczewskiej. Działa przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Obecnie liczy 30 członków. Głównym obszarem działania działania klubu jest tworzenie koronki czółenkowej - frywolitki. Innymi rodzajami twórczości są koronka koronka szydełkowa i siatkowa oraz hafty ludowe. Członkowie klubu zajmują się haftem kujawskim, pałuckim, kaszubskim, borowiackim, kurpiowskim, nadwiślańskim, krajeńskim, Hazów i makowskim. Wykonywane prace to przede wszystkim różnego typu serwety, bieżniki, obrusy, pokrycia na poduszki, wstawki koronkowe, kołnierzyki, a nawet biżuteria z koronki czółenkowej. Prace charakteryzują się wysokim poziomem artystycznym i doskonałą techniką wykonania. 
Klub "Supełek" od lat 90. XX w. przejawia dużą aktywność na polu propagowania koronki czółenkowej. Wyraża się to udziałem członków klubu we wszystkich ważniejszych imprezach związanych z kulturą ludową. Są to wystawy, przeglądy, konkursy i kiermasze, np.:
- coroczne jarmarki sztuki ludowej w Kazimierzu, Wdzydzach, Żninie, Węgorzewie, Prudniku,
- Festiwal Haftu, Koronki i Rękodzieła w Łodzi, 
- Cepeliada w Krakowie,
- spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej.
Członkowie klubu na tych imprezach zdobywają najwyższe nagrody i wyróżnienia.
"Supełek" prowadzi również szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Przejawia się ona w dziesiątkach przeprowadzonych prezentacji, kursów i warsztatów:
- projekt w 2002 r. zorganizowany przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu - Sztuka koronki. Strój i wnętrze, na którym były wystawa, warsztaty i sprzedaż koronek. 
Klub współpracuje z Muzeum od ponad 20 lat. Członkowie korzystają z zasobów muzealnych, zaś uczestnicy "Supełka" wystawiają swoje prace na wystawach w Muzeum. 
Członkowie klubu zdobywają od 2000 r. pierwsze nagrody w Konkursach Aktywności Twórczej (Artystycznej) w Dziedzinie Sztuki Ludowej Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Zobacz także:
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK)

do góry