Chór Męski "Copernicus"

Adres: ul. Szpitalna 8, 87-100 Toruń


Prezes - Bogumił Marczewski
Kierownik artystyczny i dyrygent - Paweł Jankowski
informacje o chórze na stronie WOAK-u w Toruniu: www.woak.torun.pl

Historia:
Chór Męski "Copernicus" powstał we wrześniu 1987 r. z inicjatywy Romana Gruczy, który był jednocześnie jego pierwszym dyrygentem. W maju 1990 r. Roman Grucza zrezygnował z prowadzenia chóru. Przez kilka tygodni zespołem dyrygował Zbigniew Maryks, od końca maja chór "Copernicus" występował pod batutą Jana Lacha. Od września 1991 r. zespołem dyrygował Janusz Heyka. W maju 1995 r. batutę przejęła Renata Serafin-Wójtowicz. Od września 2003 r. chórem dyryguje Paweł Jankowski. Obecnie prezesem zespołu jest Bogumił Marczewski, kierownikiem artystycznym i dyrygentem wspomniany już Paweł Jankowski. Chór od czerwca 2006 r. dział jako amatorski zespół artystyczny przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Chór liczy ok. 30 śpiewaków.
"Copernicus" wykonuje utwory wybitnych kompozytorów polskich, polskie pieśni patriotyczne, pieśni operowe.
Pierwszy koncert – dla rodzin śpiewaków – odbył się 9 marca 1988 roku w sali Domu Rzemiosła w Toruniu. 25 marca tego roku chór wystąpił przed komisją do spraw chóralistyki Ministerstwa Kultury i Sztuki – i otrzymał z MKiS zgodę na reprezentowanie Polski za granicą. Niespełna miesiąc później zespół wyruszył w pierwszą podróż zagraniczną – do Holandii. Zatrzymawszy się w Niemczech, 21 kwietnia wystąpił w Siegen; uczestnicząc w I Festiwalu Miast Hanzeatyckich w Oldenzaal w Holandii zdobył, wśród dwudziestu trzech występujących zespołów, trzecie miejsce ex aequo z wrocławskim chórem Cantilena. W kolejnych latach swej działalności chór "Copernicus" koncertował w Toruniu i innych miastach w Polsce, a także za granicą: w Austrii, Finlandii, Francji, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, na Litwie, we Włoszech. Zdobył wiele znaczących nagród na konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. W 1989 roku chór zdobył główną nagrodę w X Wojewódzkim Konkursie Chórów o Puchar Wojewody Toruńskiego i puchar Prezydenta Torunia dla najlepszego chóru męskiego, a także drugą nagrodę i wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej na XII Ogólnopolskim Festiwalu w Wejherowie. W następnym roku Copernicus otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Montreux w Szwajcarii.
W 1989 roku chór "Copernicus" uczestniczył w przygotowaniu oratorium w pięciu aktach Misterium Christi z muzyką ks. dr. Antoniego Chlondowskiego i tekstem ks. dr. Franciszka Harazima. Premiera oratorium odbyła się 18 lutego 1989 r. w toruńskim kościele św. Józefa.
Podczas podróży na Sardynię w marcu 1989 r. chór uczestniczył w audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie; gdy Ojciec Święty Jan Paweł II wspomniał o toruńskim chórze Copernicus, zespół wykonał Hymn Pomorza Zygmunta Moczyńskiego. Tego samego dnia wieczorem toruńscy chórzyści śpiewali na mszy św. w bazylice św. Piotra. 29 marca zostali przyjęci przez Jana Pawła II na audiencji w Sali Klementyńskiej.
Niezmiennie gorąco były oklaskiwane coroczne styczniowe koncerty kolęd chóru "Copernicus" w świątyniach Torunia i innych miast regionu.
Ważnym przedsięwzięciem artystycznym było wykonanie w listopadzie 1993 r. Mszy koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta wespół z chórem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Toruńską Orkiestrą Kameralną. Ostatni wspólny występ z toruńskimi kameralistami odbył się 20 listopada 2005 r. – chórzyści śpiewali pieśni z oper Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giuseppe Verdi`ego, Carla Marii von Webera.
Chór bardzo często koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. W październiku 2004 r. występował w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Wzruszający był koncert w polskim kościółku w Nowej Wilejce – po raz pierwszy wystąpił tam polski zespół artystyczny. 2 kwietnia 2005 roku, w dniu śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, "Copernicus" śpiewał dla chorych w bydgoskim Centrum Onkologii, we wrześniu wystąpił w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie podczas święta Wojsk Lądowych, a w Święto Niepodległości 11 listopada w kościele garnizonowym w Bydgoszczy.


Zobacz także:

do góry