Gojowy Piotr

Artysta grafik, profesor UMK

Data urodzenia: 1959 r.

Miejsce urodzenia: Bydgoszcz

Dyplom: 1985 – Wydział Sztuk Pięknych, UMK w Toruniu, grafika


Jest absolwentem bydgoskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Studiował grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W 1985 r. uzyskał dyplom UMK, z zakresu grafiki warsztatowej (druk wklęsły) w pracowni prof. Marii Pokorskiej. Od 1985 r. jest zatrudniony na Wydziale Sztuk Pięknych, od 1995 r. na stanowisku adiunkta. W latach 1990-1996 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
W pracy twórczej zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową, a w szczególności technikami druku wklęsłego, litografią i linorytem. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje wykonywanie monotypii. Brał udział w ponad dwustu wystawach, w tym kilkunastu indywidualnych. Jest stałym uczestnikiem wystaw międzynarodowych (98), ogólnopolskich (46) i środowiskowych (40).
Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Muzeum Zamkowego w Malborku, Galerii Satyrykonu, Legnickiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, The University Library of Rijeka (Chorwacja), Florean Museum w Baia Mare (Rumunia), Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Taller Galeria Fort w Cadaques (Hiszpania), Miejskiego Domu Kultury nr 2 w Lublinie, Csokonai Galery w Kaposvar (Węgry), Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Muzeum na Majdanku w Lublinie, Library of Bodio Lomnago w Watykanie, The Contemporary Graphic Collection from Cluj-Napoca Art Museum (Rumunia), Vilnius Graphics Centre w Wilnie (Litwa).


Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia (wybór):


1993 – Medal honorowy, VIII Małe Formy Grafiki, Łódź
1993 – Dyplom honorowy, I Międzynarodowa Wystawa Małych Form Graficznych "Kontakt"
1995 – Wyróżnienie za zestaw prac, Międzynarodowe Biennale Grafiki Technik Metalowych im. Mikołaja Pruzi, Cuprum VI, Lubin
1995 – Nagroda specjalna dyrektora Centrum Sztuki, Teatr Dramatyczny w Legnicy, Międzynarodowa Wystawa "Satyrykon", Legnica
2000 – Wyróżnienie honorowe, Międzynarodowa Wystawa Miniatury, Galeria Ośrodka Promocji Kultury, Częstochowa
2001 – Wyróżnienie honorowe, III Ogólnopolski Konkurs Graficzny Triennale Tczewskie, Tczew
2002 – Nagroda w kategorii Ex Libris i wyróżnienie honorowe w kategorii Free graphics, International Exhibition of Computer Graphics, Opava (Czechy)
2003 – Wyróżnienie medalem biennale, X Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, Muzeum Miasta, Ostrów Wielkopolski
2004 – Wyróżnienie honorowe, BIMPE III, The Third Biennial International Miniature Print Exhibition, Grandvill Island, Vancouver (Kanada)


Jest absolwentem bydgoskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Studiował grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
W 1985 r. uzyskał tam dyplom z zakresu grafiki warsztatowej (druk wklęsły) w pracowni prof. Marii Pokorskiej. Od 1985 r. pracuje w tej uczelni, a od 1995 r. na stanowisku adiunkta. W latach 1990-1996 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W pracy twórczej zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową, a w szczególności technikami druku wklęsłego, litografią i linorytem. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje wykonywanie monotypii.
Brał udział w ponad dwustu wystawach, w tym kilkunastu indywidualnych. Jest stałym uczestnikiem wystaw międzynarodowych (98), ogólnopolskich (46) i środowiskowych (40).
Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszcz, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Muzeum Zamkowego w Malborku, Galerii Satyrykonu, Legnickie Centrum Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach, The University Library of Rijeka w Chorwacji, Florean Museum w Baia Mare (Rumunia), Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Taller Galeria Fort w Cadaques (Hiszpania), Miejskiego Domu Kultury nr 2 w Lublinie, Csokonai Galery w Kaposvar (Węgry), Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Muzeum na Majdanku w Lublinie, Library of Bodio Lomnago w Watykanie, The Contemporary Graphic Collection from Cluj-Napoca Art Museum, Vilnius Graphics Centre w Wilno (Litwa).

Nagrody i wyróżnienia (wybór):
1993 – Medal honorowy VIII Małe Formy Grafiki, Łódź
1993 – Dyplom honorowy, I Międzynarodowa Wystawa Małych Form Graficznych „Kontakt”
1995 – Wyróżnienie za zestaw prac Międzynarodowe Biennale Grafiki Technik Metalowych im. Mikołaja Pruzi CUPRUM VI, Lubin
1995 – Nagroda specjalna Dyrektora Centrum Sztuki Teatr Dramatyczny w Legnicy, Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON, Legnica
2000 – Wyróżnienie honorowe Międzynarodowa Wystawa Miniatury, Galeria Ośrodka Promocji Kultury, Częstochowa
2001 – Wyróżnienie honorowe, III Ogólnopolski Konkurs Graficzny Triennale Tczewskie, Tczew
2002 – Nagroda w kategorii Ex Libris i wyróżnienie honorowe w kategorii Free graphics, International Exhibition of Computer Graphics Opava (Czechy)
2003 – Wyróżnienie medalem biennale, X Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, Muzeum Miasta Ratusz, Ostrów Wielkopolski
2004 – Wyróżnienie honorowe, BIMPE III, The  Third Biennial International Miniature Print Exhibition, Grandvill Island, Vancouver (Kanada)


Zobacz także:

do góry