Biblioteka Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu

Adres: ul. Szosa Chełmińska 83 87-100 Toruń

Telefon: 56) 655-55-60

Adres WWW: http://www.gimakad.torun.pl/biblioteka/index.html


Biblioteką kieruje mgr Anna Tomczyk-Churska.

Bibliotekę GiLA powołano razem ze szkołą w 1998 roku a działanie rozpoczęła 1 października tegoż roku kiedy znalazł się nauczyciel bibliotekarz i z uczniami klas pierwszych wspólnie oglądali trzy puste pomieszczenia i wyobrażali sobie jak to będzie...

Pierwszym uczniem, który przyszedł do biblioteki był Kacper. Chciał znaleźć "wszystko o czaszce". Ponieważ na początku były tylko słowniki i encyklopedie, MaSh przyniósł swoje książki o Kubusiu Puchatku, aby wszyscy Ci, którzy nie znali Stumilowego lasu i nigdy nie grali w misie-patysie, mogli wszystkiego się dowiedzieć. I w ten sposób narodził się obyczaj udostępniania w bibliotece prywatnych książek (depozyt). Witek marzył o bibliotecznych komputerach i informacjach przekazywanych w sieci. Zaczął nawet gromadzić w bibliotece stary nie działający sprzęt. Zamierzali razem z Robertem zbudować komputer działający, tylko na potrzeby biblioteki. Pewnie nie wiedzą, że w roku 2004 z częci zgromadzonych przez nich i jeszcze kilku kartonów złomu powstał Dizzie, zbudowany przez Nikodema i Mateusza. Obsługuje uczniowską pocztę elektroniczną...

Przez to komputerowe kolekcjonerstwo zalęgły się myszy w bibliotece. Co z tego, że komputerowe i że w ciągu dnia wszystkie posłusznie robią klik lub udają sen : 11 z ogonkami w komputerach a 7 bez ogonków grzeje nosy na starej obudowie, ale nie wiadomo co robią w nocy....Niektórzy twierdzą, że to przez nie niczego nie można w tej bibliotece znaleźć. Do czasu dodatkowego ocieplenia strychu, w bibliotece był biegun zimna. Między lekcjami można było spotkać tu pingwiny. Ale jak zrobiło się cieplej, to powiało Dzikim Zachodem i niektórzy wjeżdżali konno a czasem zostawiali do następnej przerwy przywiązane w pracowni rumaki.

Kiedy sprowadzono metalowe regały na książki, okazało się, że mają one wiele zastosowań. Górne półki zajmowały książki a dolne Jerzyk , Kacper i inni figlarze.

Adam uhonorował szkolnego bibliotekarza dwoma kilogramami bananów. Zapewniał, że szukał również ciepłego dywanika, ale nie znalazł odpowiedniego ...!

Nikt nie podejrzewałby kanapy o jakiekolwiek zdolnoci, a zwłaszcza dramatyczne. No i bardzo by się pomylił. Biblioteczna kanapa bowiem grała główną rolę w "Ślubach panieńskich" i odniosła sukces we wszystkich przedstawieniach! Może jakiŚ badacz odnajdzie kiedyŚ rozdawane przez nią autografy.


Zobacz także:

do góry