Biblioteka Katedry Historii Sztuki i Kultury

Adres: ul. Mickiewicza 121, 87-100 Toruń

Telefon: (+48-56) 611 20 - 74

Adres WWW: http://biblioteki.umk.pl/pl/biblioteki/biblioteka-katedry-historii-sztuki-i-kultury


Biblioteka Katedry Historii Sztuki i Kultury jest jedną z czterech bibliotek specjalistycznych funkcjonujących na Wydziale Nauk Historycznyh UMK. Działalność rozpoczęła w 2001 roku. Zasadniczym jej zadaniem jest tworzenie podstaw do działań dydaktycznych i naukowych realizowanych w KHSiK. Z jej zasobów korzystają także pracownicy, doktoranci i studenci innych wydziałów UMK. Obecnie księgozbiór liczy około 7200 woluminów i jest sukcesywnie powiększany dzięki zakupom finansowanym z funduszy Katedry i z grantów.


Podstawą Biblioteki KHSiK stał się bogaty w cenne pozycje z zakresu historii sztuki włoskiej księgozbiór zgromadzony przez prof. Zygmunta Waźbińskiego - inicjatora utworzenia i jednocześnie pierwszego kierownika Katedry. Następnie zasoby biblioteczne wzbogaciły również zakupione księgozbiory pochodzące od: ks. prof. Szczęsnego Dettloffa, dr Zofii Białłowicz-Krygierowej, prof. Stanisława Alexandrowicza i dr Witolda Armona. Do grona darczyńców Biblioteki KHSiK należą: prof. Krzysztof Pomian, prof. Sergiusz Michalski, prof. Jorg Garms, rodzina prof. Glebiusza Sotnikowa oraz Niemieckie Centrum Historii Sztuki w Paryżu.

Zasadę gromadzenia i profilowania zbiorów określają trzy zasadnicze kierunki: 1) specjalistyczny - historia sztuki włoskiej i związków polsko-włoskich (zwłaszcza w odniesieniu do doby nowożytnej), 2) ogólny - historia sztuki polskiej i europejskiej poszczególnych epok i regionów, 3) podręczny - encyklopedie, leksykony, słowniki, stanowiące niezbędny warsztat pracy każdego humanisty.


W 2010 r. Biblioteką kierowała mgr Kinga Krystew-Garwolińska


Od nowego roku akademickiego 2011/2012 Biblioteka została przeniesiona do Biblioteki Głównej przy ul. Gagarina 13, zajmując pomieszczenia dawnej Czytelni Profesorskiej. Opiekę nad nią przejęła Beata Morawska, zajmując się opracowywaniem zbiorów i ich udostępnianiem.


Zobacz także:

do góry