Tortilla

zespół bluesowy z Torunia

Adres WWW: http://www.tortilla.jeremi.pl


Tortilla, dawniej Tortilla Flat, zespół bluesowy z Torunia, założony w 1986 r., przez gitarzystę Mirosława "Maurycego" Męczekalskiego i Krzysztofa Ryńca, grającego na harmonijce ustnej. Wkrótce dołączył także wokalista Mirosław "Gonzo" Zacharski.
W pierwszym okresie działalności przez grupę przewinęło się wielu muzyków, jednak próby nie zaowocowały wypracowaniem repertuaru. Problemem było także miejsce prób. Pod koniec 1986 r. formacja przyjęła nazwę Tortilla Flat – od znanej powieści Johna Steinbecka. W tym czasie do grupy dołączył Jerzy Czapiewski – perkusista, Marek Dąbrowski – basista, oraz Piotr F. Krajniak, który zastąpił Ryńca na harmonijce ustnej. W tym składzie na przełomie 1986 i 1987 r. miały miejsce pierwsze koncerty.
Od początku 1987 r. zespół związał się ze studenckim Klubem Pracy Twórczej "Od Nowa", gdzie regularnie odbywały się próby. W kwietniu 1987 r. do składu dołączył Leszek Gołębiowski, który zastąpił Czapiewskiego. Wkrótce zespół zaczął regularnie koncertować i dokonał pierwszych nagrań radiowych. Uczestniczył m.in. w festiwalach Muzyczny Camping czy Blues Jantar.
Na początku 1990 r. z grupą rozstali się Marek Dąbrowski, który podjął współpracę z Nocną Zmianą Bluesa oraz Piotr Krajniak, który dołączył do formacji Zdrowa Woda. Przez kilka miesięcy z Tortillą współpracował wirtuoz harmonijki ustnej – Dariusz "Kosma" Chrościelewski, który jednak w połowie 1991 r. wyemigrował do USA. Do zespołu dołączyli natomiast Paweł Szymański na harmonijce ustnej i basista Piotr Banaszak.
Rok 1991 r. został ukoronowany sukcesem w postaci głównej nagrody na festiwalu bluesowym "Rawa Blues" w Katowicach. Rok później zespół rozpoczął prace nad debiutancką płytą, dokonując nagrań w poznańskim studio "Giełda". Longplay zatytułowany Blues Band ukazał się w październiku 1993 r.  Okładkę albumu zaprojektował toruński muzyk – Wojciech Gałek. Gościnnie na płycie wystąpił klawiszowiec Mirosław Gałczyński.
W maju 1995 r. z formacją pożegnał się Zacharski, a nowym wokalistą został, grający dotychczas na harmonijce ustnej, Paweł Szymański, który odszedł jednak w listopadzie. Od początku 1996 r. współpracę z zespołem nawiązał wokalista i grający na harmonijce Jacek "Woda" Stachurski. Zapoczątkowało to nowy etap w działalności zespołu, skierowanego w stronę autentycznego bluesa.
W czerwcu 1997 r. zarejestrowany został materiał na kolejną płytę Tortilla Flat zatytułowaną "Full of Blues". Nagrań dokonano w Studio Artus w Toruniu. Na płycie znalazło się jedenaście utworów – standardów muzyki bluesowej. Jesienią odbyła się trasa koncertowa promująca nowa płytę, której premiera miała miejsce w październiku podczas Międzynarodowego Festiwalu Rawa Blues w Katowicach.
Na wiosnę 2000 r. w Studio Teleport w Bydgoszczy, zespół rozpoczął nagrania na nową płytę zatytułowaną "Po polsku", której premiera miała miejsce w kwietniu 2001 r. We wrześniu do składu dołączył nowy gitarzysta basowy Maciej Jackowski, a 7 stycznia 2001 r. na toruńskim rynku zagrano pożegnalny koncert z perkusistą Leszkiem Grabowskim, którego wkrótce zastąpił Maciej Gołyźniak. W takim składzie zespół grał do marca 2002 r. W kwietniu do zespołu dołączył perkusista Grzegorz Weręgowski.
W maju 2002 r. zespół zmienił nazwę na Tortilla. Kolejne lata były czasem kolejnych zmian personalnych. W lipcu 2004 r., po dziewięciu latach, zespół opuścił wokalista Jacek "Woda" Stachurski. Jesienią do Tortilli dołączył wokalista Przemysław Łosoś, grający na harmonijce ustnej i akordeonie.
Z początkiem 2005 r. zespół rozpoczął prace nad nowym albumem zatytułowanym Tortilla. Realizacja materiału miała miejsce w okresie od lipca do października w studio Black Bottle Records w Toruniu, a jej oficjalna premiera odbyła się 28 września. W grudniu tegoż roku zrealizowano także teledysk do utworu Tango nad przepaścią, w którym udział wzięli Tymon Tymański i Konjo.
12 IV 2006 r. zespół podpisał kontrakt płytowy z warszawską firmą MTJ, nakładem której dotychczas ukazały się dwie płyty Tortilli, a w czerwcu rozpoczęto zdjęcia do teledysku Zatrzymany w miejscu świat w reżyserii Yacha Paszkiewicza.
Pod koniec roku zespół opuścił basista Maciej Jackowski, a jego miejsce w marcu 2007 r. zajął Kuba Henke. 21 XI 2009 r., na XX Toruń Blues Meeting, Tortilla zagrała ostatni koncert w składzie z Przemysławem Łososiem, Kubą Henke i Grzegorzem Weręgowskim.
Rok 2010 był dla zespołu okresem dużych zmian. Ustalił się bowiem nowy skład grupy, w którym po raz pierwszy zagościła wokalistka – Joanna Fostiak. Na gitarze basowej gra obecnie Tomasz Imienowski, a na harmonijce ustnej – Samuel Owczarek, który wzbogacił brzmienie zespołu także o saksofon altowy. W takim składzie dokonano nowych nagrań, a 18 lutego Tortilla zarejestrowała kilka nowych utworów w studiu Polskiego Radia Pik w Bydgoszczy.
Muzyka Tortilli oscyluje wokół autentycznego bluesa elektrycznego. Grupa wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu takich instrumentów jak akordeon, saksofony, organy Hammonda i Fafisa czy instrumenty smyczkowe, dzięki czemu osiągany jest unikalny, rozpoznawalny styl. Charakterystyczne dla kompozycji własnych zespołu są teksty autorstwa poety Waldemara Ślebarskiego, utrzymane w żartobliwej konwencji absurdalno-lirycznej.
Zespół zagrał ponad tysiąc koncertów, uczestniczył na festiwalach bluesowych w kraju i za granicą (Holandia, Niemcy, Słowacja, Litwa, Białoruś). Tortilla jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Rawa Blues ’91. Grała wspólne koncerty z takimi sławami bluesa jak: Carem Bell, Carlom Johnson, Joe Turner, Gitar Crusher.


Zobacz także:

do góry