Toronto

Adres WWW: http://www.toronto.art.pl/zespol.html


Zespół Toronto założony został w 1997 r. przez dwóch braci – Sławka i Darka Załeńskich. Początkowo zespół grywał liczne lokalne koncerty.
Pierwsze sukcesy zespół odniósł w 2001 roku, zwyciężając w ogólnopolskim konkursie dla zespołów rockowych "Gitariada". Rok później Toronto został laureatem ogólnopolskich konfrontacji muzycznych "Baszta". Nie bez znaczenia był koncert w Klubie "OdNowa", gdzie zespół został zauważony przez szefów wytwórni Warner Music Poland. Wkrótce podpisano z Toronto pierwszy, poważny kontrakt płytowy. Umożliwiło to  nagranie debiutanckiej płyty, którą poprzedzał singiel zatytułowany To już maj. Ten utwór został zaprezentowany w koncercie Debiutów na Festiwalu w Opolu w 2003 r., gdzie nagrodzony został drugą nagrodą. Jesienią tegoż roku zespół rozpoczął prace nad pozostałym materiałem pod kierownictwem producenta muzycznego Bartka Dziedzica.
W maju 2004 r. nakręcony został teledysk do singla zatytułowanego Na własność. Singiel Na własność przez kilka tygodni utrzymywał się w czołówce na PopLiście radia RMF FM. Wkrótce zespół rozpoczął promocję nowego materiału, m.in. na Festiwalu TopTrendy, gdzie został zgłoszony przez radio RMF FM. Latem zespół został zaproszony do udziału w trasie koncertowej "Gwiazdy pod Gwiazdami", organizowanej przez RMF FM. Toronto poprzedzało m.in. Wilki, Varius Manx, Marcina Rozynka i innych. W tymże roku zespół gościł także w kilku programach telewizyjnych, m.in. u Kuby Wojewódzkiego. Zespół zagrał także kilka ważnych koncertów m.in. na Eska Music Awards, gdzie suportował takie gwiazdy jak Two Face i Kurta Nielsena.
Kolejny kontrakt płytowy zespół podpisał z wytwórnią Universal Music. Debiutancki album zatytułowany Miasto miał premierę w czerwcu 2005 r. Na płycie znalazło się dwanaście popowych utworów, przy nagraniach których zaangażowani byli m.in. Bartek Królik z zespołu Sistars, Lech Janerka (Oto bajka i Ja) i Kasia Nosowska – autorzy kilku tekstów. Pozostałe teksty napisał perkusista Maciej Gołyźniaka oraz gitarzysta Sławomir Załeński. Wkrótce rozpoczęła się także promocja innych singli z płyty. Nagrano dwa nowe teledyski do utworów 17 westchnień i Gdybyś wiedział. Utwór z tekstem Kasi Nosowskiej zatytułowany Gdybyś wiedział został zgłoszony do konkursu Premiery na Festiwalu w Opolu w 2005 r., gdzie została zauważona przez członka jury – Marka Jackowskiego. Wkrótce zespół w ramach działań promujących nowy album gościł w kilku programach telewizyjnych, m.in. w "Stratosferze". Jesienią 2005 r. w stacjach radiowych można było usłyszeć kolejny singiel z płyty Miasto, zatytułowany Spójrz, życie piękne jest.
Ważnym wydarzeniem 2005 r. była nominacja do nagrody Fryderyki w kategorii "Nowa Twarz Fonografii". Zespół jednak wkrótce rozpadł się, a bracia Załeńscy założyli nowy zespół o nazwie Manchester, który ma na swoim koncie już sporo sukcesów. Zespół od samego początku konsekwentnie wypracowywał swoje brzmienie, poruszając się w pop-rockowym nurcie muzyki gitarowej. Sami muzycy nie kryli nigdy swoich fascynacji brzmieniem sceny brytyjskiej.
Zespół nagrał trzy profesjonalnych klipów: Na własność, reż. Asia Rechnio, 2004; 17 westchnień, reż. Mariusz Palej, 2005; Gdybyś wiedział, reż. Patrycja Wojciechowska, 2005.


Zobacz także:

do góry