Republika

Kultowy zespół na polskiej scenie rockowej

Adres WWW: http://www.republika.art.pl/


Zespół Republika powstał w 1981 r. w Toruniu, w wyniku przekształcenia formacji Res Publica, z którego odszedł Jan Kastor, a jego miejsce zajął dotychczasowy flecista Grzegorz Ciechowski. Skład skrystalizował się w 1981 r.: Grzegorz Ciechowski – wokal, instrumenty klawiszowe, Sławomir Ciesielski – perkusja, Zbyszek Krzywański – gitara, Paweł Kuczyński – bass.
Debiutował w listopadzie w czasie przeglądu grup „nowofalowych” w Toruniu. Od początku swojego istnienia zespół związany był ze studenckim klubem Od Nowa, działającym przy UMK, gdzie odbywały się pierwsze próby i koncerty.
W latach 1982-1985 Republika była jedną z najlepszych grup na polskiej scenie rockowej. Nowoczesne i awangardowe rozwiązania muzyczne oraz ciekawe teksty pisane przez Ciechowskiego sprawiły, że zespół zyskał sławę. Muzycy często gościli na antenie radiowej Trójki, a utwory Republiki zajmowały wysokie miejsca na liście przebojów. Z tego okresu pochodzą takie utwory jak: Biała Flaga, Telefony, Sexy Doll. W tym czasie zespół wiele koncertował, wydał kilka singli, które spowodowały jeszcze większą popularność i rzesze fanów w całej Polsce.
Muzycy charakteryzowali się także specyficznym czarnym ubiorem i prostą aranżacją przestrzeni koncertowej. Pierwsza płyta zatytułowana Nowe sytuacje została nagrana w 1983 r. nakładem wytwórni Polton. Zawierała takie przeboje jak Śmierć w bikini, Halucynacje. Rok później, za sprawą angielskiej firmy Mega Organization, płytę tą pod tytułem 1984 wydano w Wielkiej Brytanii z anglojęzycznymi wersjami utworów. Republika brała udział w tym czasie także w zagranicznych festiwalach w Turku i Roskilde, jednak nie przyniosło to grupie popularności w Europie. W 1984 r. zespół wydał drugi album – Nieustanne tango, nagrany w warszawskim Sound Studio. W tym czasie jednak Ciechowski otrzymał powołanie do wojska, z powodu którego aż do 1985 r. o zespole było cicho. Zerwano wówczas także współpracę z Brytyjczykami. W 1986 r. zespół przygotowywał się do nagrania trzeciego albumu, jednak już w kilka dni od rozpoczęcia nagrań doszło do poważnej kłótni pomiędzy liderem a członkami zespołu, w wyniku czego grupa rozpadła się. Materiał przygotowany na płytę znalazł się na pierwszym solowym projekcie Grzegorza Ciechowskiego Obywatel G.C. Ciesielski, Krzywański, Kuczyński oraz saksofonista i pianista Jacek Rodziewicz założyli natomiast zespół Opera.
Republika reaktywowała się cztery lata później. W 1990 r. muzycy wystąpili na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Po serii wspólnych koncertów zespół opuścił Kuczyński. W trzyosobowym składzie zespół zabrał się za nagrywanie kolejnej płyty, którą złożyły się na nowo zaaranżowane, niepublikowane wcześniej utwory. Album 1991 zawierał nowe wersje takich przebojów jak: Republika, Lawa, czy Zawrót głowy. Na płycie wystąpił gościnnie Jacek Rodziewicz. Zespół z sukcesem powrócił na polską scenę rockową. W tym czasie do Republiki dołączył basista Leszek Biolik. W 1993 r. grupa, na zaproszenie Radia Łódź, nagrała akustyczną płytę zatytułowaną Bez prądu, zawierającą największe przeboje zespołu. W tym samym roku podjęto prace nad kolejnym albumem. Siódma pieczęć muzycznie znacznie różniła się od poprzednich płyt, pozostających w nurcie nowej fali.
Pod koniec 1993 r. wydano album ’82-85 z największymi przebojami z pierwszego okresu działalności zespołu, które nie znalazły się na żadnej płycie długogrającej – Biała flaga, Telefony. W 1995 r. na polskim rynku muzycznym ukazał się album Republika marzeń, stylistycznie bliższy nagraniom z l. 80.
W 1998 r. wydano płytę Masakra, która była powrotem do korzeni. Po tym grupa zwolniła tempo. Ciechowski zajął się swoimi pobocznymi projektami, w tym także muzyką filmową.
Ostatecznie w 2001 r. grupa zabrała się z tworzenie materiału na nową płytę, nieukończoną z powodu nagłej śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Było to równoznaczne z rozpadem zespołu.
W 2002 r. na Przeglądzie Piosenek Aktorskiej we Wrocławiu odbył się recital pt. "Kombinat", z udziałem pozostałych członków zespołu, na którym laureaci wykonywali utwory Republiki. Było to ostatnie wydarzenie pod szyldem Republika. W tym samym roku odbył się I Koncert "Pamięci Grzegorza Ciechowskiego", na którym wystąpiły młode toruńskie zespoły, wspomagane przez byłych członków Republiki. Ukazała się też płyta koncertowa zatytułowana Republika, nagrana na kilku koncertach w Radiowej Trójce. Zawiera także 4 nowe, wcześniej niepublikowane piosenki, które miały znaleźć się na nowej płycie, planowanej na 2002 r. Piosenka pt. Śmierć na pięć znalazła się na Liście Przebojów Programu Trzeciego. W 2003 r. wydano 13-płytowy box pt. Komplet ze wszystkimi publikowanymi wcześniej płytami Republiki oraz kilkoma rarytasami (m.in. nagranie z koncertu w Roskilde oraz płytę demo zawierającą kilka nagrań z prób zespołu).
W Toruniu przy ul. Gagarina przed uniwersyteckim Klubem Studenckim Od Nowa, gdzie zespół zaczynał swą karierę, odbywał próby i koncertował, odsłonięto w 2002 r. pomnik (obelisk) z tablicą pamiątkową ku czci zespołu.
Grupa została uhonorowana w toruńskiej Alei Gwiazd, gdzie w 2006 r. na Rynku Staromiejskim jeden z żyjących muzyków, Paweł Kuczyński, odsłonił czwartą z serii "katarzynek" - podpisów słynnych torunian. W 2008 r. W 2008 r. Telewizja Polska zorganizowała koncert ku pamięci Grzegorz Ciechowskiego "Pejzaż bez Ciebie", emitowany w TVP2, na którym wystąpili tacy artyści jak: Katarzyna Groniec, Maria Peszek, Justyna Steczkowska, Zbigniew Krzywński & Jacek Bończyk, Ryszard Rynkowski, Grzegorz Turnau, Wojciech Waglewski, Hey, Dobranocka, Raz Dwa Trzy. Laureatem nagrody głównej był toruński zespół Czaqu, który wykonał utwór Odchodząc.


Zobacz także:
Studencki Klub Pracy Twórczej "Od Nowa"

do góry