Paraliż Band

Zespół muzyczny z Torunia, grający muzykę reggae

Adres WWW: http://www.paralizband.art.pl/ http://www.myspace.com/paralizband


Zespół muzyczny z Torunia, grający muzykę reggae. Zespół został założony w 1996 r. przez grupę przyjaciół. Jednym z założycieli był perkusista Adam Rudy, grający wcześniej w toruńskiej grupie punck-rockowej Wentylator, a także basista Jarosław Rygielski. Krótko po założeniu grupy dołączył do niej Jędrzej Bączyk, grający na gitarze solowej. Początkowo muzycznie inspirował się punk-rockiem, później także ska.
Jesienią 2002 r. ukazała się debiutancka płyta, zatytułowana po prostu Paraliż Band, wydana nakładem toruńskiej wytwórni Paprotka Records. W tej samej wytwórni wydano kolejną płytę, która ukazała się latem 2005 r. – Take Reggae Grammy. W 2006 r. wydano DVD zespołu, pt. W rytmie serca, dzięki toruńskiemu Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych Orbita. Było ono jednym z pierwszych tego typu wydawnictw na polskiej scenie reggae.
W 2009 r. ukazała się płyta Vintage, która była odzwierciedleniem inspiracji muzyków, zafascynowanych klasycznym jamajskim reggae z lat 70. i 80. XX w. Płyta ta została nagrana w Studio im. Toma Waitsa w Porażynie w Vintage Records, dysponującym instrumentarium sprzed trzydziestu lat, co nadało płycie charakterystyczne "oldschoolowe" brzmienie. Premiera miała miejsce 30 I 2010 r. na toruńskim festiwalu "Afryka Reggae". Paraliż Band jest zespołem typowo koncertowym, ma na koncie ponad 130 koncertów w całej Polsce.
Skład zespołu wielokrotnie się zmieniał, najczęściej jeśli chodzi o wokalistów. Na początku działalności Paraliż Bandu śpiewał tam Darek "Gera" Grec, ale zakończył współpracę w 1997 r. Wkrótce w zespole pojawiła się Monika Kinal, która nie tylko została wokalistką, ale także uzupełniła brzmienie zespołu o flet poprzeczny. Po odejściu Moniki, do zespołu dołączył Krzysztof Rygielski – brat Jarka. W 1998 r. skład uzupełnili Agnieszka Grajkowska-Wierzba, grająca na saksofonie i Łukasz Tur – trębacz i waltornista, co znacznie wzbogaciło brzmienie Paraliż Bandu, a także Maja Petera – chórki.
Pod koniec 2002 r., na chwilę przed nagraniem debiutanckiej płyty zespół opuścił Krepa – jeden z założycieli zespołu. Podjęto wówczas poszukiwania nowego gitarzysty, a wkrótce został nim Mariusz Śliwiński. Wkrótce grającego na puzonie Przemasa zastąpił Skroba. W 2005 r. do zespołu dołączył saksofonista tenorowy Tomasz Świeczkowski, a chórki uzupełniła Monika Kobielak. Najmłodszym stażem członkiem zespołu jest klawiszowiec Waldek Bata, który dołączył w 2009 r. Obecnie zespół tworzy 12 osób.


Zobacz także:

do góry