Manchester

Zespół rockowy z Torunia

Adres: biuro: ul. Grochowska 342 03-838 Warszawa

Telefon: 22 870 08 26

Adres WWW: http://pl.myspace.com/manchesterbandpl http://manchester.art.pl/ http://www.lemonrecords.pl/#/Artysta-Manchester-Biografia


Menchester – zespół rockowy z Torunia, założony w 2006 r. z inicjatywy Sławka Załeńskiego, gitarzysty i drugiego wokalisty, autora  tekstów piosenek. Tworzą go młodzi muzycy sceny brit-popowej.
Nazwa zespołu nawiązuje do rodzinnego miasta braci Gallagher z OASIS,  z którego wywodzą się również The Smiths czy Joy Division. Muzycy nie kryją swojej fascynacji kulturą brytyjską, a także sympatii, jaką darzą Manchester United. Manchester zaczął koncertować w maju 2006 r. (dwa miesiące od powstania!), od początku grając głównie autorski materiał. Występowali m.in. w Polskim Radiu PIK,  Radiu Dla Ciebie, na Dniu Białej Flagi. Zespół zwyciężał w wielu konkursach i na festiwalach m.in. Przestrzeń Muzyki, Nokia Trends Lab czy TOPTrendy 2008, na którym otrzymał nagrodę publiczności za utwór Dziewczyna gangstera.
Szczególnie owocny dla zespołu okazał się rok 2007. Jako jedyny zespół w Polsce wystąpili wówczas w prezentacjach finałowych aż trzech festiwali: Union of Rock (Węgorzewo), Jarocin Festival oraz w finale konkursu "Przebojem na Antenę". Zostali również wybrani zespołem roku w plebiscycie "Toruńskie Gwiazdy". Zdobył drugie miejsce w MTV Rockuje.
W 2008 r. był nominowany do nagród Polskiej Akademii Muzycznej w Londynie "Najlepsi w 2008 r.", w dwóch kategoriach, jako "Debiut roku 2008" i "Płyta roku 2008", a zwyciężył w kategorii "Debiut Roku".
W 50. rocznicę urodzin Grzegorza Ciechowskiego zagrali koncert w trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej z własnymi aranżacjami utworów zespołu Republika.
W 2009 r. zespół otrzymał nominację do Fryderyka 2009 w kategorii "Nowa Twarz Fonografii". W kwietniu 2009 r. był nominowany do Superjedynek 2009 w trzech kategoriach: Debiut Roku, Płyta Roku i Przebój Roku za utwory Dziewczyna gangstera i Nie na pierwszej randce, a odebrał nagrodę w dwóch pierwszych. W sierpniu zespół odebrał nagrodę w plebiscycie "Toruńskie Gwiazdy" w kategorii "Płyta Roku". Redakcja "Nowości" przyznała zespołowi "Złotą Karetę" w kategorii "Kultura".
Muzyka Manchesteru określana jest jako brit-pop, ale pobrzmiewają w niej elementy punk-rocka. Charakterystyczną cechą ich piosenek są nieskomplikowane, humorystyczne teksty, poruszające głównie typowe problemy damsko-męskie. Dlatego też głównym hasłem zespołu stał się refren piosenki Kobiety są złe, a w logo widnieje wyzwolona, naga diablica.


Zobacz także:

do góry